Od poniedziałku (15 marca) do niedzieli (21 marca) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trwać będzie Tydzień Mózgu. #MariaMyśli to 7 dni webinarów, podczas których poznacie układ nerwowy człowieka.
W tym roku Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii „Adesse” oraz Studenckie Koło Naukowe Kognitywistów UMCS zaplanowało cykl wydarzeń odbywających się w formie online. Uczestnicy będą mogli wziąć udział między innymi w warsztatach prowadzonych przez koła naukowe oraz wykładach naukowców z różnych dziedzin zajmujących się poznawaniem układu nerwowego. Tegoroczne prelekcje będą prowadzili zagraniczni oraz polscy eksperci.
Z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych przygotowany został konkurs „Ucz się z głową”, którego celem jest rozwijanie wiedzy związanej z budową oraz funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego, dziedzinami neuronauk, a przede wszystkim neurobiologią i neuropsychologią.
W konkursie może wziąć udział uczeń, który pod kierunkiem nauczyciela przygotuje pracę w dowolnej technice, bo może to być referat, prezentacja, film, komiks, gra komputerowa lub planszowa. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody książkowe oraz gry planszowe. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 marca w trakcie obchodów Światowego Tygodnia Mózgu.
Tydzień Mózgu jest światowym świętem neuronauki – nauki leżącej na pograniczu wiedzy biologicznej, medycznej, biofizycznej, psychologicznej oraz informatycznej. Od 1998 r. Tydzień Mózgu obchodzony jest również w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach akademickich, np. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Toruniu.
Prelekcje poprowadzą:
prof. Alan D. Baddeley, Departament of Psychology, University of York, Wielka Brytania
dr Livia Tomova, Department of Psychology, University of Cambridge
dr Will Gervais, Department of Life Sciences, Brunel University w Londynie
prof. dr hab. Ewa Szepietowska, Katedra Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, UMCS
prof. dr hab. Alina Borkowska, Wydział Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
prof. dr hab. Aneta R. Borkowska, Katedra Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, UMCS
prof. dr hab. Włodzisław Duch, Katedra Informatyki Stosowanej UMK, Toruń
dr Kinga Gaweł, profesor uczelni, Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
dr Agnieszka Zelek-Molik, Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN, Kraków
mgr inż. Monika Herian, Zakład Farmakologii, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN, Kraków
prof. dr hab. Marek Hetmański, Katedra Ontologii i Epistemologii, UMCS
prof. dr hab. Grzegorz Wójcik, Katedra Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej, UMCS