Etap szczepień w Polsce został podzielony na 4 etapy. W etapie 0 szczepieni są medycy, a w pierwszym seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe. W etapie 2 szczepienie otrzymają m.in. osoby posiadające choroby współistniejące.
Do drugiego etapu szczepień kwalifikują się też osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.
Pacjenci, u których występują choroby współistniejące, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania.
Choroby uprawniające do wcześniejszego szczepienia
Deficyty neurologiczne (np. demencja starcza)
Choroby płuc (np. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc)
Choroby naczyń mózgowych
Nadciśnienie tętnicze
Niedobory odporności
Choroby układu sercowo-naczyniowego
Przewlekłe choroby wątroby
Otyłość
Choroby związane z uzależnieniem od nikotyny
Astma
Talasemia
Mukowiscydoza
Anemia
Przewlekłe choroby nerek
Nowotwory
Cukrzyca
oj chyba ta lista bedzie jednak znacznie okrojona… Takie choroby uprawnialy wejscie do grupy 2giej, w ktorej juz nie ma takich osob, obecnie mowa o niewielkim wycinku i wejsciu do grupy 1b (nowotwory, mechanicznie wentylowani)… a pozostali z grupy drugiej na koniec kolejki… szkoda gadac