Miasto Movie w Lublinie (repertuar na maj)

0
197

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 31. odsłonę cyklu filmowego Miasto Movie. Podczas wydarzenia miasto staje się tłem, bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii. Seanse odbywają się w każdą środę o godzinie 19.00 w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a.

Wiosenna odsłona wydarzenia skupi się na kinie związanym z szerokim wachlarzem ludzkich emocji. Radość, smutek, strach, gniew, miłość, nienawiść – te oraz szereg innych stanów emocjonalnych rządzą i sterują poczynaniami filmowych bohaterów. Stanowią też nierzadko impuls oraz motywację do działania dla twórców kina.

„Lewy sercowy” to jeden z najbardziej nieoczywistych obrazów w filmografii Paula Thomasa Andersona, a jednocześnie ambitne aktorsko, poważniejsze wcielenie, znanego głównie z ról komediowych, Adama Sandlera. Barry (postać grana przez Sandlera) to nieporadny życiowo romantyk, bezskutecznie szukający kobiety swoich marzeń. Po serii niepowodzeń i rozczarowań spotyka Lenę (Emily Watson), która wydaje się być w końcu uosobieniem jego pragnień.

Miloš Forman nie bez powodu uznawany jest za jednego z najlepszych reżyserów w dziejach kina, o czym świadczą tak legendarne produkcje jak choćby “Lot nad kukułczym gniazdem”, “Amadeusz”, “Hair” czy “Pali się moja panno”. Nie inaczej jest w przypadku “Człowieka z księżyca”, czyli filmowej opowieści o losach tyleż genialnego, co nieobliczalnego i kontrowersyjnego komika Andy’ego Kaufmana. W głównego bohatera wciela się Jim Carrey, tworząc jedną z najlepszych kreacji w swojej aktorskiej karierze. W drugim planie towarzyszą mu równie znakomici aktorzy: Danny DeVito, Courtney Love i Paul Giamatti.

„Ojciec” to oscarowa rola Anthony’ego Hopkinsa w przejmującym studium postępującej choroby i zaniku pamięci. Tytułowy ojciec cierpi na demencję, co odbija się na jego najbliższym otoczeniu, a w szczególności na córce Anne (świetna jak zawsze Olivia Colman). Kobieta robi co może, żeby w jakimś stopniu opanować i kontrolować pogarszającą się sytuację. Wynajmuje kolejne opiekunki, sama kiedy tylko może stara się być przy ojcu, nawet pomimo jego wybuchów agresji lub zgorzknienia.

„Obiecująca. Młoda. Kobieta.” to jeden z najlepszych i jednocześnie najważniejszych obrazów ostatnich lat, z porywającym, precyzyjnie skonstruowanym scenariuszem oraz niesamowitą kreacją Carey Mulligan. Aktorka wciela się w Cassie, z pozoru zwykłą, sympatyczną dziewczynę, szukającą, jak wielu ludzi dookoła, sensownego sposobu na życie. Im dalej widz zagłębia się w film, tym więcej dowiaduje się jednak o głównej bohaterce.

Repertuar

4 maja, godz.19.00 – „Lewy sercowy”, reż. Paul Thomas Anderson, czas 89′, 2002 r.

11 maja, godz. 19.00 – „Człowiek z księżyca”, reż. Miloš Forman, czas 118′, 1999 r.

18 maja, godz. 19.00 – „Ojciec”, reż. Florian Zeller, czas 97′, 2020 r.

25 maja, godz. 19.00  – „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, reż. Emerald Fennell, czas 113′, 2020 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments