Minestrone to gęsta zupa jarzynowa, wywodząca się z okolic Mediolanu. Przyrządzanie jej pozwala na improwizacje kulinarne, gdyż w zależności od wykorzystanych warzyw, aromatycznych ziół czy dodatków zupa ta może smakować różnie. Dlatego spróbujcie wyśmienitej minestrone po mediolańsku, genueńsku czy pożywniejszej wersji po wiejsku. Wszystkie warte są ugotowania. Smacznego!
Minestrone (przepis podstawowy)
Składniki:
¾ szklanki fasoli
¼ selera
1 cebula
2 marchewki
¼ główki kapusty
2 pomidory
2 ziemniaki
¼ szklanka oleju
50 g żółtego sera
1 szklanka makaronu „kolanka”
1 liść laurowy, ziele angielskie
natka pietruszki, listki bazylii
sól, pieprz
Przygotowanie:
Fasolę namoczyć poprzedniego dnia w zimnej wodzie. Warzywa umyć, oczyścić i opłukać. Marchewki i seler pokroić w kostkę, kapustę poszatkować dość grubo. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni z olejem.
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, podzielić na ćwiartki i usunąć pestki. Przygotowane warzywa (fasolę, marchewkę, seler, cebulę, kapustę i pomidory) przełożyć do garnka, zalać zimną wodą, dodać bazylię i przyprawy. Gotować na małym ogniu, pod przykryciem około 1,5 godziny.
Ziemniaki obrać, opłukać i pokroić w grubą kostkę. Dodać do gotujących się warzyw w połowie gotowania. Na 20 minut przed końcem gotowania dodać makaron, doprawić do smaku solą i pieprzem. Ser utrzeć na tarce. Każdą porcję zupy posypać startym serem i posiekaną natką pietruszki.
Minestrone po mediolańsku
Białą kapustę zastąpić kapustą włoską. Trzykrotnie zwiększyć ilość pomidorów. Dodać 100 g przesmażonego bekonu, a pod koniec gotowania do zupy wlać pół szklanki czerwonego, wytrawnego wina. Zamiast bazylii doprawić majerankiem i tymiankiem.
Minestrone po genueńsku
Zamiast fasoli dodać taką samą ilość zielonego groszku, pomidory zastąpić 4 łyżkami koncentratu pomidorowego. Przed końcem gotowania dodać 4 ząbki roztartego czosnku.
Minestrone po wiejsku
Dodać obrany i pokrojony w kostkę kabaczek (150-200g). Cebulę wraz z rozgniecionymi 3 ząbkami czosnku, 250 g kiełbasy pokrojonej w talarki, usmażyć na słoninie i dodać do gotującej się zupy. Zamiast bazylii doprawić szałwią i rozmarynem.