W środę (14 września) w I Szpitalu Wojskowym z Polikliniką w Lublinie wydobyto z ziemi kamienne bloki. Od lat były zarośnięte roślinnością. Teraz zostaną poddane szczegółowym oględzinom.
W „operacji” wydobycia bloków uczestniczyli m.in. konserwator zabytków oraz Witold Marcewicz, wykonawca wielu pomników znajdujących się na terenie Lublina oraz w regionie. Wydobycie bloków odbyło się przy wsparciu i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Bloki od lat znajdują się w I Szpitalu Wojskowym z Polikliniką w Lublinie. Brak jest rzetelnej wiedzy dotyczącej ich przeznaczenia i pochodzenia. Natomiast byli pracownicy szpitala mówią, że bloki prawdopodobnie pochodzą z pomnika Nieznanego Żołnierza rozebranego przez Niemców w czasie II wojny światowej zlokalizowanego na placu Litewskim.
– Nadzieje są, ale co z tego wyjdzie nie jestem w stanie powiedzieć. Pisano kiedyś o uroczystościach związanych z obchodami zwycięskiej bitwy nad bolszewikami w 1920 roku i tam padły takie słowa „płyta Nieznanego Żołnierza”. Jeżeli faktycznie coś takiego było, to mogą to być te bloki – mówi dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. – Jedyne czym teraz dysponujemy to przekaz ustny – dodaje.
Ktokolwiek wie
Szpital prosi również osoby, które posiadają wiedzę na temat pomnika Nieznanego Żołnierza z okresu międzywojennego lub mają jego czytelną fotografię (jedyna posiadana fotografia jest mało pomocna ze względu na fakt, że na płycie ułożone są wiązanki kwiatów które ja zasłaniają) o zgłaszanie się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie lub Komendy Szpitala (1wszk@wp.pl).
Fot. Dominika Polonis
1Zobacz galerię zdjęć