Od nowego roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Medycznym studenci będą mogli kształcić się na kierunku Psychologia. Miejsc przygotowano dla 30 chętnych, a jego absolwenci będą mogli być psychologami ukierunkowanymi na pracę w ochronie zdrowia.

– Psychologia zawsze była i jest nam bardzo bliska. To nieodłączny element kształcenia i opieki nad pacjentem. W naszych szpitalach klinicznych i jednostkach akademickich pracuje obecnie około 90 psychologów. Analizując sytuację zwłaszcza w czasie kolejnych fal pandemii COVID-19 doszliśmy do takiego przekonania, że jest to kierunek jeszcze bardziej nam bliski – mówi prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Główny atut tego nowego kierunku na UM to dostęp do bazy klinicznej, którym nie mogą się pochwalić inne kierunki psychologiczne, szczególnie te na uniwersytetach humanistycznych. Studenci psychologii na UM będą mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach w różnych jednostkach klinicznych, gdzie będą mogli spotykać się oni z konkretnym pacjentem i jego problemem. Innowacyjnym elementem tego kierunku jest również dostęp do Centrum Symulacji Medycznej.

– Profil absolwenta, który sobie założyliśmy będzie profilem, gdzie będzie możliwość pracy jako psycholog w ochronie zdrowia. Będą to tacy absolwenci, którzy będą mieli doświadczenie kontaktu z chorymi – informuje dr hab. Marzena Samardakiewicz, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Kierunek Psychologia w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie otrzymał certyfikat Akredytacyjny w konkursie Studia z Przyszłością 2022. Ukończenie Psychologii zapewnia absolwentom uzyskanie wykształcenia zgodnego z oczekiwaniami rynku pracy. Studia oferują bowiem szereg zajęć czysto psychologicznych, takich jak psychologia ogólna, psychologia rozwojowa, czy psychologia różnic indywidualnych, ale też będą takie przedmioty jak etyka, filozofia i antropologia.

Studia będą trwać 5 lat. Po rocznym doświadczeniu w pracy klinicznej, absolwent może podjąć czteroletni proces uzyskiwania specjalizacji w psychologii klinicznej możliwy do uzyskania na Uniwersytecie Medycznym.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments