W Lublinie znajdziemy wiele tras idealnych dla biegaczy. Możemy tu biegać nie tylko po ulicach, ale mamy też do dyspozycji wiele wąwozów. Wybraliśmy dla Was kilka tras – dla początkujących i zaawansowanych.
1. Czechów
dystans – 3 km
Dla biegaczy, którzy chcą rozpocząć swoją sportową przygodę, a boją się jeszcze dłuższych biegów, przygotowaliśmy krótki 3-kilometrowy bieg ulicami Czechowa. Prosta trasa miejskimi chodnikami prowadzi ulicami Elsnera, Kompozytorów Polskich, al. Smorawińskiego i Szeligowskiego.
Ukształtowanie terenu jest proste i wygodne dla początkujących biegaczy. Lekkie wzniesienia i zbiegi pomogą wam rozwinąć możliwości kondycyjne. Droga, którą pobiegniecie, będzie utwardzona.
2. Czuby
dystans – 3 km
Kolejną krótką trasę przebieżki proponujemy w dzielnicy Czuby. Część trasy zahacza o Park Jana Pawła II. Ruszając ze skrzyżowania ul. Bursztynowej z Filaretów dobiegamy do ul Jana Pawła II, gdzie skręcamy w lewo. Przy przystanku Bociania wbiegamy do parku, którego alejkami kierujemy się w okolice Szkoły Podstawowej nr 51, gdzie wybiegamy na ulicę Bursztynową do Filaretów kończąc trasę.
Różnice wysokości terenu nie są duże, a trasę pokonujecie na utwardzonych chodnikach i ścieżkach. Dużą atrakcją jest ucieczka od głównych ulic miasta w głąb parku, gdzie możemy się wyciszyć.
3. Nałęczowska
dystans – 5 km
W oddali od głównych ulic miasta czeka na biegaczy przyjemna trasa biegowa dla każdego. W towarzystwie rzeczy Czechówki możemy przebiec 5 kilometrów ciesząc się podmiejskim klimatem.
Zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Głównej i Wądolnej kierując się w stronę Nałęczowskiej. Dalej w prawo i z ul. Nałęczowskiej zbiegamy w Dąbrowicką, którą biegniemy aż do Czechówki. Później mając po lewej rzekę oddajemy się biegowemu spacerowi, aż do miejsca z którego startowaliśmy.
Całą trasę pokonujemy po utwardzonej drodze w towarzystwie mnóstwa zieleni, pól i zabudowy domków jednorodzinnych.
4. Stary Gaj
dystans – 5 km, 10 km
Rezerwat przyrody da biegaczom kilka możliwości. Możemy wybrać się grupą i każdy z nas może wybrać oddzielną trasę odpowiednią dla długości biegu, który dziś chce pokonać. Ścieżki Starego Gaju pozwolą na pokonanie tras 5- i 10-kilometrowych. Żeby pobiec na piątkę, po wejściu do lasu od strony ul. Janowskiej kierujemy się w lewo i wybieramy środkowe alejki. Jeżeli zdecydujecie się na dłuższy bieg podążajcie dookoła Starego Gaju. Tam czeka na was 10 kilometrów biegowej przygody.
Trasa biegnie przez asfaltowe i ziemiste ścieżki. Czekają na nas wzniesienia i doliny w towarzystwie szerokiego wąwozu.
5. Wokół Zalewu Zemborzyckiego
dystans – 12 km
Malownicza lubelska trasa, dzięki której macie okazję trenować w towarzystwie szumu wody i delikatnej bryzy, z dala od miejskiego zgiełku. Ścieżka rowerowa, którą możemy biec jest często uczęszczana przez rowerzystów, rolkarzy i spacerowiczów. Biegacze nie będą więc osamotnieni.
Ukształtowanie terenu daje dużo treningowych możliwości. Wschodnia część zalewu jest prawie w całości zalesiona, nawierzchnia jest miękka – ale uwaga na korzenie! Zachodnia część ścieżki wyłożona jest kostką brukową.
6. Trening półmaratoński
dystans – 22 km
Na taki bieg proponujemy wam trasę zahaczającą o Zalew Zemborzycki, co będzie ciekawym urozmaiceniem. Zaczynamy bieg w okolicach Areny Lublin. Biegniemy ulicami Cukierniczą, Krochmalną, Diamentową, Wrotkowską w ul. Herberta. Stamtąd przebiegniemy Zemborzycką i Diamentową do Romera. Wzdłuż Bystrzycy dotrzemy do ul. Nałkowskich, a tam, krótka przebieżka ul. Żeglarską przy Zalewie Zemborzyckim, skąd wrócimy przy samej Bystrzycy aż do ul. Jana Pawła II, gdzie dalej przy Bystrzycy dobiegniemy do Areny.
Przy tak długim dystansie nie zabraknie nam urozmaiceń na trasie. Uroku dodadzą nam mijane akweny wodne.
Podsumowanie
W bieganiu chodzi o to, żeby słuchać swojego ciała. Jeżeli decydujemy się na rozpoczęcie sportowej przygody postawmy na dobre wcześniejsze przygotowanie. Za rzadkie, lub za częste treningi mogą działać na naszą niekorzyść.
Jeżeli jednak chcecie spróbować, nie wahajcie się ani chwili. Wystarczy wygodny strój, a trasy możecie komponować dowolnie. Biegajcie wśród natury, po miejskich chodnikach, a zobaczycie, że lubelskich biegaczy przybywa.