Czarny bez jest skarbnicą cennych składników dla naszego zdrowia, oczyszcza organizm z toksyn, poprawia urodę, zwalcza przeziębienie i gorączkę, reguluje trawienie oraz wspomaga pracę nerek. Doskonale smakuje, pod warunkiem, że poddany zostanie obróbce. Z czarnego bzu można zrobić syrop, dżem, napar, olejek, odwar i nalewkę. Kwiaty z czarnego bzu najlepiej zbierać na przełomie maja i czerwca, przy ładnej pogodzie, najlepiej o świcie, po opadnięciu porannej rosy. Do nalewki z owoców czarnego bzu należy wybrać owoce mocno dojrzałe, nawet lekko zwiędnięte. Zarówno kwiaty, jak i owoce zbiera się odcinając całe baldachy. Nalewki są doskonałym sposobem zatrzymania wszystkiego, co najcenniejsze, ale mają jedną wadę, należy mieć do nich cierpliwość, gdyż te dłużej leżakujące są o niebo smaczniejsze.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Składniki:

50 baldachimów kwiatów czarnego bzu

2 niewoskowane duże cytryny

sok z 3 niewoskowanych limonek

70 dag cukru

1 litr wody

1 litr spirytusu 95%

1 laska wanilii

Przygotowanie:

Przygotować syrop z wody i cukru (zagotować razem i odszumować). Cytryny wyszorować, pokroić w plasterki razem ze skórką (usuwając pestki). Kwiaty delikatnie opłukać, osuszyć.

W dużym słoju, układać warstwami baldachimy kwiatów i plasterki cytryny. Dodać laskę wanilii, całość zalać ostudzonym syropem (całość musi być zakryta płynem). Pozostawić na 1 tydzień w słonecznym miejscu. Codziennie wstrząsać słojem.

Sok przefiltrować, połączyć ze spirytusem, dodać sok z limonek. Przelać do słoja, dokładnie zakręcić. Pozostawić na 1 miesiąc w ciemnym miejscu. Nalewkę przefiltrować i przelać do butelek. Odstawić do leżakowania na minimum 1 miesiąc.

Nalewka z owoców czarnego bzu

Składniki:

1 kg owoców czarnego bzu

50 dag cukru

½ litra wody

1 litr spirytusu 95%

250 ml koniaku

8 goździków

kawałek kory cynamonu

sok z 1 cytryny

Przygotowanie:

Owoce obrać z szypułek, opłukać na sicie, osączyć. Wsypać do dużego słoja, zalać koniakiem i spirytusem. Zakręcić słój i odstawić na słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Co kilka dni wstrząsać słojem.

Wodę zagotować z cukrem, sokiem z cytryny i przyprawami, zebrać szumowiny i ostudzić. Powstały syrop dodać do słoja, zamieszać i odstawić na kolejny tydzień.

Nalew przefiltrować i przelać do butelek. Nalewkę odstawić w ciemne miejsce na minimum 3 miesiące.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments