Muzeum Regionalne im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw. W programie poza wystawami stałymi, znajdzie się nowa wystawa czasowa “Barbarzyńskie tsunami” oraz towarzyszący jej odczyt dr Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej.
Organizowana w niemal każdym mieście Polski Noc Muzeów, to wieczór pełen zwiedzania, podczas którego bez biletu możemy obejrzeć zarówno stałe, jak i czasowe wystawy muzeów. To wydarzenie dotarło także do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie Regionalne Muzeum postanowiło udostępnić swoje zbiory.
Poza stałymi wystawami w mieście będzie można podziwiać wystawę „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”. Dotyczy ona wąskiego odcinka dziejów Europy z czasów między IV, a VI w. Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski w ramach projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. W projekcie uczestniczy 12 muzeów z całej Polski, które oddały na potrzeby wystawy najcenniejsze eksponaty dotyczące tego okresu ze swoich zbiorów.
Wśród atrakcji tomaszowskiej Nocy Muzeów znajdzie się również odczyt dr Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej „Roztocze. Starożytna terra incognita? Badania archeologiczne w Ulowie”.
Wieloletnie badania archeologiczne w okolicach Ulowa na Roztoczu Środkowym przyczyniły się do odkrycia wielokulturowego zespołu osadniczego funkcjonującego od okresu paleolitu po XVII/XVIII w. Obaliło to funkcjonujący mit o Roztoczu jako białej plamie na mapie osadnictwa pradziejowego. Głównym celem projektu, którego kierownikiem była dr Niezabitowska-Wiśniewska była rekonstrukcja i interpretacja pradziejowych procesów osadniczych w okolicach wsi Ulów w oparciu o wyniki badań interdyscyplinarnych.
Muzeum Regionalne im. Janusza Petera przybliża bogatą historię Tomaszowa Lubelskiego i okolic. 5 działów tematycznych, ponad 15 tysięcy eksponatów i liczne wystawy czasowe to idealny sposób na poznanie regionu i historii miasta. Wśród działów tematycznych znajdują się: dział archeologii, historii, numizmatyka, medalierstwo i falerystyka, etnografii oraz sztuki.
Muzeum zostało założone 7 października 1962 roku przez znanego regionalistę, dyrektora szpitala powiatowego w Tomaszowie Lubelskim dr. Janusza Petera. Po otwarciu znajdowało się tam około 1700 eksponatów, które były własnością założyciela. Wszystkie znajdowały się w szpitalu powiatowym, który był pierwszą siedzibą muzeum. Od 1967 roku placówka stała się powiatową instytucją kultury.
Od początku istnienia Muzeum Regionalne gromadziło zabytki związane z dziejami miasta i regionu tomaszowskiego. Wśród zbiorów placówki znalazły się również dokumenty, druki i fotografie dotyczące historii miasta i regionu. Muzeum zajmuje się również prowadzeniem badań nad przeszłością Ziemi Tomaszowskiej.
Muzeum Regionalne im. Janusza Petera znajduje się przy ul. Zamojskiej 2. Czynne jest od wtorku do piątku od godziny 9 do 15.30 oraz w weekendy od godz. 10 do 15. Bilet ulgowy kosztuje 3 zł, normalny 4 zł.