Na ścianie u zbiegu ulic Droga Męczenników Majdanka i ul. Wolskiej powstał mural z okazji 75. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Mural to sposób na dotarcie do nowych odbiorców. Żyjemy w czasach, gdy kultura wizualna jest bardzo ważna. Chcemy zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się historią obozu i działalnością muzeum. Malunki przedstawiają przedmioty, których my używamy na co dzień, z takich samych korzystali więźniowie i zostały im one odebrane – wyjaśnia Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Twórcą muralu jest Marcin Czaja, wykładowca na ASP w Krakowie. Projekt jego autorstwa zakłada pokazanie przedmiotów codziennego użytku i pamiątek po ofiarach byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, które wspólnie tworzą opowieść o przeszłości i współczesności. Mural ma 43 metry długości, w najwyższym punkcie 3,40 m. a w najniższym 2,60 m. Ten projekt został wybrany spośród 12 prac, które wpłynęły na konkurs.

– Zadanie konkursowe polegało na pokazaniu wysiłku muzealników i życia ofiar. Uznałem, że nic lepiej nie opowie o nich, jak przedmioty, które się w muzeum znajdują. Na tym muralu historia się rozwija, jest jak powolny film, kiedy idziemy wzdłuż ulicy Droga Męczenników Majdanka obraz staje się coraz bardziej dynamiczny – wyjaśnia artysta.

– Już na pierwszy rzut oka był on wyjątkowy. Jest jednorodny plastycznie, ale gdy przyjrzymy się mu bliżej, mamy coś w rodzaju osi czasu. Lewa strona jest bardziej dynamiczna, symbolizująca życie obozu, a prawa spokojna pokazująca działalność muzeum – podkreśla Izabela Tomasiewicz z Państwowego Muzeum na Majdanku. (jus)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments