W poniedziałek (4 października) uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza – greckokatolickiego kapłana i męczennika niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Monument upamiętniający „proboszcza Majdanka” stoi na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną.

Ks. Emilian Kowcz symbolicznie łączy Polaków, Żydów i Ukraińców.  Przez całe swoje życie starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary. W nieludzkich czasach, okazując solidarność najbardziej potrzebującym, dał świadectwo wiary w Boga i w ludzi. Stał się bohaterem trudnych czasów II wojny światowej. Dziś postać ks. Kowcza pomaga w budowaniu współpracy między naszymi narodami, rozumieniu historii i tworzeniu wspólnej przyszłości – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Emilian Kowcz to ukraiński duchowny greckokatolicki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W latach 1919–1921 pełnił funkcję kapelana przy Armii Halickiej, walczącej o niepodległość Ukrainy. W 1942 roku aresztowany przez Niemców, trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, gdzie prowadził działalność duszpasterską. Zmarł w obozie.

Granitowy pomnik upamiętniający duchownego bł. Emiliana Kowcza powstał na Ukrainie z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Nad projektem pomnika pracowali: rzeźbiarz  Alexander Diaczenko i architekt Martha Diaczenko. W ogromnej kamiennej bryle stworzyli wysoką na 2,5 m postać unoszącą się nad ziemią.

Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika, nastąpiło również wręczenie Nagrody Honorowej im. bł. ks. Emiliana Kowcza. Nagroda ta przyznawana jest za działania na rzecz dialogu międzywyznaniowego, pojednania między narodami oraz wszechstronną działalność filantropijną. W tym roku otrzymali światowej sławy polska reżyserka Agnieszka Holland oraz Ruch Odkrywców ZHP i Płast – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce – współtwórcy inicjatywy Płomień Braterstwa.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments