W czwartek (15 grudnia) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej pobrał próbki w gospodarstwie komercyjnym kaczek rzeźnych w miejscowości Kaniwola (gmina Ludwin, powiat łęczyński). PLW otrzymał zgłoszenia niepokojących objawów mogących świadczyć o ptasiej grypie. W gospodarstwie utrzymywano 39 644 kaczek w trzech obiektach.
Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zostało potwierdzone w piątek (16 grudnia) po otrzymaniu dodatnich wyników próbek przekazanych do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1.
– Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ptasiej grypy, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska (obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat), rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał w tej sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), określające obszar zapowietrzenia oraz obszar zagrożenia na terenie powiatów łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby.