W czwartek (15 grudnia) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej pobrał próbki w gospodarstwie komercyjnym kaczek rzeźnych w miejscowości Kaniwola (gmina Ludwin, powiat łęczyński). PLW otrzymał zgłoszenia niepokojących objawów mogących świadczyć o ptasiej grypie. W gospodarstwie utrzymywano 39 644 kaczek w trzech obiektach.

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zostało potwierdzone w piątek (16 grudnia) po otrzymaniu dodatnich wyników próbek przekazanych do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1.

– Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ptasiej grypy, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska (obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat), rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał w tej sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), określające obszar zapowietrzenia oraz obszar zagrożenia na terenie powiatów łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments