Program Pardes Festival łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, na Lubelszczyźnie i w całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939. W kameralnej scenerii miasteczka nad Wisłą, spotykamy się po raz siódmy z wybitnymi znawcami tematyki żydowskiej i wielokulturowości.
Po raz pierwszy zanurzymy się w świecie Żydów sefardyjskich, aby dopełnić obrazu życia diaspory żydowskiej. Koncert muzyki sefardyjskiej odbędzie się 24 sierpnia o godz. 20 w Teatrze Klepisko (sprzedaż biletów przed koncertem).
Do świata polskich Żydów powrócimy w trakcie spotkania z potomkiniami rodu Singerów. Cytując Agatę Tuszyńską, autorkę biografii noblisty Izaaka Baszewisa Singera, przywołamy „pejzaże pamięci”, wspomnienie o świecie polskich Żydów utrwalone na kartach książek obu braci Singerów i Ester Singer Kreitman, najstarszej z literackiego rodzeństwa Singerów, której spuściznę literacką poznajemy w przekładach na język polski dzięki staraniom wydawnictwa Fame Art (23 sierpnia, godz. 18:30, Folwark Walencja, ul. Góry 16). W spotkaniu literackim udział biorą potomkinie rodu Singerów: Hazel Karr (Francja) i Meirav Hen (Izrael).
W niedzielę festiwalową organizatorzy zapraszają na janowiecki brzeg Wisły. W programie zwiedzanie Zamku, skansenu przydworskiego i spacer po miasteczku śladami wielokulturowych pamiątek. Na finał festiwalu w winnicy Widok Wojszyn, podziwiając ze skarpy wiślanej widok na Kazimierz Dolny, posmakujemy lokalnych win i wzniesiemy toast za siódmą edycję festiwalu.