W piątek (12 maja) w godzinach 10-13 przy budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 w Lublinie (ul. Kazimierza Jaczewskiego 8) odbędzie się Piknik Prozdrowotny organizowany z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Piknik stanowi możliwość zapoznania się z programami profilaktycznymi realizowanymi w SPSK Nr 4 w Lublinie i uzyskania bezpłatnych porad specjalistycznych z zakresu: leczenia otyłości, kardiologii, profilaktyki, leczenia i żywienia w cukrzycy, żywienia w chorobie nowotworowej, gastroenterologii, endokrynologii. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z fizjoterapeutą dla osób, które chciałaby nauczyć się skutecznych technik zapobiegających bólom kręgosłupa.

10. edycja Dni Otwartych

W dniach 12-14 maja w całej Polsce odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Będzie to jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia mającego pokazać korzyści płynące z unijnych dotacji i osiągnięcia grantobiorców. Jednym z nich jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, który aktywnie korzysta ze środków europejskich, m.in. realizując nowe inwestycje, a także liczne programy profilaktyczne.

– SPSK Nr 4 w Lublinie co roku bierze aktywny udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich ze względu na to, że jest jednostką realizującą liczne projekty współfinansowane ze środków unijnych. Są to zarówno projekty inwestycyjne, jak i profilaktyczne, takie jak „Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim” czy „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej”. Informacje o możliwościach wzięcia udziału w tych i w innych programach profilaktycznych realizowanych przez szpital będzie można uzyskać na stoiskach podczas pikniku – mówi Katarzyna Bublewicz-Guzy, koordynatorka projektów, Dział ds. Projektów SPSK Nr 4 w Lublinie.

Na miejscu będą obecni też lekarze gastroenterolodzy udzielający porad i prowadzący wstępną kwalifikację do programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Z kolei długoletni aktywni

i byli palacze w przygotowanym dla nich stoisku będą mogli wypełnić formularze kwalifikujące do wykonania bezpłatnych badań płuc realizowanych w ramach Programu Profilaktyki Raka Płuca. Osobom zainteresowanym udziałem w programie będą udzielane informacje.

Zespół leczenia otyłości

Na uczestników Pikniku Prozdrowotnego czekać będzie m.in. zespół specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie

– Podczas piątkowego pikniku każda osoba, która zmaga się z otyłością, będzie mogła porozmawiać z zespołem wyspecjalizowanym w leczeniu tej choroby. Jeśli uda się ustalić przyczynę otyłości, zalecimy w pierwszej kolejności leczenie przyczynowe np. niedoczynności tarczycy. Jeśli takiej przyczyny nie będzie, zaproponujemy leczenie wieloczynnikowe składające się z aktywności fizycznej, leczenia dietetycznego, oraz z leczenia farmakologicznego – wyjaśnia Michał Łuniewski, lekarz rezydent Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie.

Konsultacje ze specjalistami

Osoby z cukrzycą będą mogły skorzystać z przygotowanego dla nich stoiska. Na miejscu edukację w zakresie profilaktyki i leczenia tej choroby będzie prowadzić pielęgniarka diabetologiczna. Chętni będą mogli skorzystać z możliwości bezpłatnych pomiarów glukozy we krwi, ciśnienia i oceny BMI.

Co jeszcze na pikniku

Od godziny 11 na wszystkich zainteresowanych poradą w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego będzie czekał specjalista kardiolog. Dział Dietetyki SPSK Nr 4 w Lublinie przygotuje stoisko na temat żywienia w chorobie nowotworowej. Ważnym elementem Pikniku Prozdrowotnego będą też bezpłatne warsztaty z fizjoterapeutami organizowane w dużym namiocie przy budynku Poradni Specjalistycznych.

Fot. SPSK 4 Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments