Z początkiem czerwca, w centrum miasta nastąpi zmiana stałej organizacji ruchu, która ma na celu uporządkowanie ruchu pojazdów zaopatrzenia. Obejmie ona teren deptaka oraz Starego Miasta.

– Mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych poruszających się deptakiem oraz uliczkami Starego Miasta, wdrażamy zmiany w ścisłym centrum miasta. Z jednej strony skracamy obowiązujące obecnie godziny wjazdu, a z drugiej udostępniamy dodatkowe miejsca postojowe, w celu realizowania dostaw w ciągu dnia. W naszej ocenie połączenie tego typu rozwiązań prowadzi z jednej strony do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, a z drugiej uwzględnia konieczność obsługi lokalnych przedsiębiorców. Apelujemy o dostosowanie się do nowych przepisów – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, wjazd pojazdów zaopatrzenia odbywa się na zasadach ogólnych w godzinach 22-9, tylko podczas za i wyładunku oraz służb komunalnych. W takich przypadkach nie jest wymagane specjalne zezwolenie. Zgoda poza wskazanymi godzinami jest wydawana na indywidualne wnioski oraz każdorazowo analizowana i opiniowana przez merytoryczne jednostki Urzędu Miasta Lublin.

Od 1 czerwca wjazd dostawców na teren deptaka będzie możliwy w godzinach od północy do 7.00 rano. Dodatkowo, na ulicach przyległych do ul. Krakowskie Przedmieście (na długości Deptaka), miasto wyznaczy kolejne miejsca parkingowe na pozostawienie pojazdu i kontynuowanie dostawy w sposób niezmotoryzowany w ciągu dnia, czyli od godziny 7.00 do północy. Ich liczba wzrośnie z 3 do 12. Do istniejących miejsc na ul. Świętoduskiej, Wróblewskiego i Staszica doprojektowano kolejnych 5, a nowe miejsca wskazano na ul. Kapucyńskiej, Gilasa oraz Koziej przy pl. Łokietka – tam powstaną 4 miejsca. Dodatkowo zabezpieczony zostanie przejazd z deptaka na ul. Królewską przez istniejące przejścia dla pieszych prowadzące do Bramy Krakowskiej, poprzez postawienie tam słupków blokujących.

Druga zmiana to ograniczenie czasu, w którym pojazdy zaopatrzenia będą mogły wjechać na teren Starego Miasta – w miejsce dotychczasowej godz. 11.00, wprowadzono godz. 10.00. Tym samym dostawy będą się odbywały w przedziale czasowym 6.00-10.00.

– Ograniczenie godzin zaopatrzenia do godziny 7:00 spowoduje, że mieszkańcy Lublina nie będą narażeni na niebezpieczeństwo związane z ruchem pojazdów na deptaku. Liczymy, że wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a do tego wzmożone kontrole funkcjonariuszy Straży Miejskiej, przy wsparciu monitoringu miejskiego przyniosą zakładane efekty i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w tej newralgicznej części miasta – mówi Mirosław Sokal, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Lublinie.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments