Pablopavo i Ludziki, Niemoc oraz Nanga to polska reprezentacja na tegorocznych Innych Brzmieniach. Z zespołami spotkamy się w Lublinie od 7 do 10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury.
Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.
Koncerty odbędą się na Błoniach przed Zamkiem Lubelskim. Wstęp jest wolny.
Polska reprezentacja, czyli kto?
Pablopavo i Ludziki
Paweł Sołtys, znany też szerokiej publiczności jako Pablopavo, to wyjątkowa postać na mapie polskiej kultury. Laureat Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego należy dziś do grona najbardziej kreatywnych i jednocześnie zapracowanych artystów. Swoją działalność literacką (świetnie przyjęty zbiór opowiadań „Mikrotyki” i równie interesująca „Nieradość”) łączy z muzyką, za sprawą takich formacji jak Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem czy Pablopavo i Ludziki. Właśnie z tym ostatnim zespołem pojawi się w lipcu na innobrzmieniowej scenie. Poza najnowszymi utworami na koncercie nie zabraknie też dobrze znanych przebojów z albumów „Telehon”, „Polor” czy „Ladinola”.
Niemoc
Niemoc to instrumentalne trio, będące żywą, pulsującą mieszanką shoegaze, post-punku i muzyki tanecznej. „Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć Niemoc istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. W ciągu pierwszych trzech lat swojego istnienia zespół wydał szereg EP-ek, aż w końcu w kwietniu 2019 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album „Baśnie”. W październiku 2021 roku pojawił się drugi album grupy zatytułowany „Kilka najlepszych dni w życiu”, na którym – oprócz najbardziej charakterystycznych dla Niemocy partii instrumentalnych opartych o energetyczne brzmienie gitary i dynamiczne syntezatory – pojawiają się utwory z wokalnym udziałem Kachy Kowalczyk z Coals, Joanny Longić z Tęskno, Misi Furtak oraz Michała Wiraszko z zespołu Muchy.
Nanga
Kiedy polska grupa Lao Che ogłosiła zawieszenie działalności, wielu fanów nie mogło się z tym pogodzić i zaczęło zastanawiać, co teraz będą robić ich ulubieni wykonawcy. Jak się szybko okazało, świat nie znosi próżni, a artyści tej klasy nie zamierzają bezczynnie siedzieć w domu. Po ubiegłorocznym koncercie Spiętego przyszedł czas na wizytę w Lublinie grupy Nanga. Zespół do życia powołali Filip Różański (w Lao Che grający na klawiszach) oraz Maciej Dzierżanowski (odpowiadający za perkusjonalia). Za mikrofonem stanęła zaś Magda Dubowska (znana z grup Utrata Skład czy Gang Śródmieście). Muzyka Nangi opiera się na syntezie brzmień generowanych przez samplery i inne urządzenia elektroniczne z żywym brzmieniem instrumentów oraz charakterystycznym wokalem Dubowskiej. Całości dopełniają frapujące teksty i nowoczesna aranżacja.
Fot. Materiały prasowe organizatorów