Przyszedł czas ubierania bożonarodzeniowego drzewka, jednak tym razem nie musisz kupować gotowych ozdób choinkowych. Są dekoracje, które z łatwością jesteś w stanie wykonać sam. Sprawdź, z czego w prosty sposób można zrobić efektowne drobiazgi, nie wydając przy tym dużej ilości pieniędzy.
Sowa z tektury
Puste rolki z papieru toaletowego można wykorzystać jako podstawę ozdoby choinkowej, jaką jest sowa. Oprócz nich będzie Ci również potrzebny karton, biała farba, kolorowy blok techniczny, klej na gorąco i nożyczki.
Aby uformować rogi i nogi ptaków należy zgiąć do środka końce tub z obydwu stron. Następnie pomaluj w całości rolki białą farbą artystyczną i rozpocznij wycinanie oczu sów z kartonu. Do środka doklej także czarno-białe kółka, które będą imitować źrenice. Za dziób posłuży Ci natomiast żółty trójkąt z kolorowego bloku technicznego. Wszystkie te elementy przyklej klejem na gorąco, używając przeznaczonego do tej aplikacji pistoletu.
Jeśli masz brokatowy karton, możesz go wykorzystać do tworzenia kolejnych elementów sów, a jeśli go nie posiadasz wystarczy, że zwykły biały brystol potraktujesz błyszczącym lakierem do paznokci z drobinkami. Ten materiał posłuży Ci do wycinania skrzydeł ptaków oraz do zrobienia kolejnych tym razem 16 kółeczek, z których powstaną ich brzuchy. Okrągłe elementy nakładaj rzędami tak, aby nachodziły one na siebie. Wycięte części przyklej do tuby klejem i przymocuj kawałek sznurka, dzięki któremu będziesz mógł później zawiesić powstałe ozdoby.
Suszone dekoracje z cytrusów
Do zrobienia kolejnych ozdób choinkowych będziesz potrzebować pomarańczy. Najpierw należy je pokroić na plastry, zachowując ich jednolitą grubość. Następnie pora na pieczenie owoców. W tym celu musisz je położyć na blasze i papierze do pieczenia oraz nastawić piekarnik na około 150 °C. Cytrusy powinno się piec około 3-4 godzin aż do ich wyschnięcia, a w trakcie ich pieczenia co jakiś czas należy je przewracać.
Na koniec pozostaje Ci zrobić małe otwory u góry każdego z suszonych owoców za pomocą szpikulca lub gwoździa i przeciągnąć przez nie sznurek, aby móc powiesić je na świątecznym drzewku.
Szyszki świecidełka
Jeśli masz w domu kilka niepotrzebnych sosnowych szyszek, to możesz je wykorzystać tworząc z nich ozdoby, które przyciągną uwagę Twoich gości. Wystarczy pokryć je brokatem, wybierając jeden lub kilka odcieni tych drobinek.
Zacznij od tego, by zetrzeć z szyszek mokrą ściereczką wszystkie powstałe na nich zanieczyszczenia. Po ich wyczyszczeniu umieść je na blasze do pieczenia i piecz je w piekarniku przez 60 minut w temperaturze 200 °C. Spowoduje to usunięcie wszelkich pozostałości, które mogą znajdować się w środku, a końcówki stożków nieco się otworzą.
Kolejnym etapem jest pokrycie szyszek klejem za pomocą pędzla. Do wykonania tej czynności w zupełności wystarczy Ci prosty biały szkolny klej. Rozprowadź go na wszystkich zakończeniach, a następnie zacznij posypywać szyszki brokatem. Przechylaj je we wszystkich możliwych kierunkach, aż zostaną całkowicie pokryte drobinkami, a na koniec strząśnij ich nadmiar. Później odłóż szyszki w bezpieczne miejsce i pozostaw je na noc do całkowitego utwardzenia się kleju.
Na koniec należy użyć drutu, mocno owijając i zaciskając jeden z jego końców wokół górnych części szyszek Możesz też użyć wybranej przez Ciebie cienkiej wstążki jako wieszaka i zawiązać ją wokół stożków.
Ozdoby z masy solnej
Jeśli chcesz mieć świąteczne dekoracje na lata i dzięki nim zatrzymać swoje wspomnienia możesz zrobić ozdoby na choinkę z masy solnej z odciskami dłoni i stóp swoich dzieci. To fajna pamiątka, ale i doskonała rodzinna zabawa, w którą warto zaangażować swoje pociechy.
Wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć ciasto to: 1 szklanka soli, 2 szklanki mąki oraz 1 szklanka wody. Oprócz tego przygotuj: farby akrylowe, pędzle malarskie oraz wąską wstążkę.
Na początek połączy sól i mąkę, a następnie dodaj do nich wodę. Ugniataj ciasto, aż powstanie z niego zbita kula, która nie powinna być zbyt lepka czy za sucha.
Po zmieszaniu wszystkich składników podziel gotową masę solną na pół i rozwałkuj ją wałkiem do ciasta. Później uformuj z niej koła lub owale i poproś swoje dziecko, by odcisnęło na nich swoje ślady dłoni lub stóp. W tym celu możesz położyć ciasto na podłodze, wcześniej umieszczając je na macie silikonowej do pieczenia.
Po wycięciu i przygotowaniu ozdób z upewnij się, że przed ich upieczeniem zrobiłeś w nich otwory przez które będziesz mógł później przeciągnąć wstążkę. Możesz to zrobić, przebijając jeszcze mokre dekoracje słomką do napojów. Następnie włóż swoje dzieła do piekarnika i piecz je w temperaturze 200 °C przez około 3 godziny. Po ich wyjęciu pozostaw surowe ozdoby do ostygnięcia, by później móc je pomalować farbami akrylowymi. Warto dać ponieść się wyobraźni wykorzystując powstałe wcześniej ślady do stworzenia z nich kolorowych postaci, na przykład Mikołaja czy renifera.
Wszechstronny filc
Filc jest materiałem, który pasuje do wszystkiego. Dlaczego więc nie użyć go do wykonania ozdób świątecznych. Zanim przystąpisz do robienia wiszących dodatków na choinkę, przygotuj szablony z kartonu z wcześniej utworzonymi przez siebie kształtami – na przykład gwiazdkę czy świąteczne drzewko. Nie zapomnij także o nożyczkach, filcowym materiale, o wypełnieniu, czyli wacie, niciach do haftowania, igle i o szpilce.
Wzorując się na wcześniej przygotowanym szablonie, wytnij dwie takie same kompozycje
z filcu. Kiedy obydwie części są już przygotowane, weź kawałek wstążki i umieść ją pomiędzy dwoma warstwami materiału sczepiając całość na moment szpilką.
Następnie rozpocznij zszywanie obydwu tkanin, stosując prosty ścieg kocowy. W trakcie łącznia kawałków filcu pamiętaj o tym, by wypełnić wnętrze watą. Do filcowych ozdób możesz też doszyć lub dokleić wybrane przez Ciebie ozdobniki na przykład guziki.
Bałwanki z kapsli
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z ilu przedmiotów, które codziennie wyrzucasz, możesz zrobić oryginalne i robiące wrażenie ozdoby. Pomyśl o wykorzystaniu kapsli po napojach lub alkoholu, których możesz użyć do tworzenia świątecznych bałwanków.
Do ich wykonania będzie Ci potrzebna: biała, czarna, pomarańczowa i czerwona farba akrylowa, pędzle malarskie, wstążka, pistolet do kleju na gorąco, klej w sztyfcie, guziki oraz nożyczki.
Zacznij robienie ozdób od pomalowania na biało wnętrza kapsli. Prawdopodobnie będziesz musiał nałożyć kilka warstw, aby je równomiernie pokryć. Następnie przyklej trzy pomalowane nakrętki do kawałka wstążki. Powinieneś także położyć odrobinę kleju pomiędzy każdym kapslem, aby utrzymać je razem. U góry dekoracji uformuj natomiast pętlę i przymocuj ją po zewnętrznej stronie nakrętek.
Aby zaakcentować oczy, nos, usta i guziki bałwanków użyj końcówki pędzla lub wykałaczki. Na koniec zawiąż wstążkę lub sznurek pomiędzy pierwszym a drugim kapslem, aby zrobić im szaliki.
Renifery z płótna
Renifery to zwierzęta kojarzące nam się z klimatem świąt prawie tak samo, jak Święty Mikołaj. Spróbuj więc samodzielnie zrobić ten zwierzęcy motyw ze swoimi dziećmi. Będzie Ci potrzebne zaledwie kilka materiałów takich jak: płótno konopne, samoprzylepne oczy, mini spinacze do bielizny, czerwone małe pompony akrylowe, klej na gorąco oraz sznurek jutowy.
Na początek zacznij od wycięcia z płótna trójkątów, które posłużą Ci jako głowy reniferów. Następnie przyklej im oczy i pompony, które posłużą Ci jako nosy. Mini spinacze będą natomiast robiły za poroże renifera. Możesz je zostawić w naturalnym kolorze, pomalować je na brązowo lub oblepić je brokatem. Na koniec uformuj ze sznurka małą pętlę i przyklej ją z tyłu swojej ozdoby.
Świąteczne drzewko z gałązek
Do zrobienia ozdoby z patyków będą Ci potrzebne: patyczki do lodów, małe i cienkie gałązki, klej na gorąco, nożyczki, sznurek oraz cekiny lub inne drobne dodatki.
Patyki możesz zebrać podczas spaceru po parku lub po lesie. Pamiętaj jednak żeby nie były za wilgotne. Jeśli takie są, to najpierw musisz je wysuszyć. Możesz to zrobić w piekarniku, nastawiając go na niską temperaturę.
Następnie potnij gałązki, aby uzyskać ich różne długości. Użyj do tego celu nożyczek. Później można zacząć je przyklejać na patyczki do lodów. Wcześniej posmaruj je natomiast klejem na ¾ ich długości. Jeśli chodzi o patyki, to należy je przykleić od góry, zaczynając od tych najmniejszych, a kończąc na tych największych na dole. Niech tak wykonane choinki całkowicie wyschną.
Na koniec pozostanie Ci tylko przyklejenie z tyłu sznurka, z którego powinieneś utworzyć pętelkę. Możesz też iść o krok dalej i do gotowej dekoracji dokleić wybrane przez Ciebie ozdoby co sprawi, że Twoje drzewko będzie wyglądać jeszcze bardziej świątecznie.