Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zbliża się wielkimi krokami. W trzeci weekend sierpnia (18–20 sierpnia) do Lublina ponownie zawitają miłośnicy muzyki tradycyjnej, twórcy ludowi i rzemieślnicy, dla których tradycja jest głównym źródłem inspiracji.

W programie wydarzenia nie zabraknie koncertów oraz potańcówek, które co roku przyciągają tłumy. Tegoroczna edycja Festiwalu jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Scena potańcówkowa festiwalu jest szczególnym miejscem, gdzie tradycja ożywa, a wspólna radość tańca jednoczy różnorodne grupy ludzi. Piątkowy wieczór wypełnią podlaskie i poleskie melodie grane przez zespół Hajda Banda / Гайда Банда oraz repertuar wykonywany przez Janusz Prusinowski Trio, który podczas Festiwalu wystąpi z zaproszonymi gośćmi.

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki grane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej.

Janusz Prusinowski Trio składa się z muzyków, którzy kultywują tradycje przekazane im przez wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców; jednocześnie artyści poszukują w obrębie tego dziedzictwa własnych środków wyrazu. Repertuar grupy to głównie utwory pochodzące z centralnej Polski. Specjalnie na potrzeby Festiwalu Trio wystąpi z zaproszonymi przez siebie gośćmi, wprowadzając publiczność w taneczny trans zaczerpniętych z tradycji mazurków i oberków.

Sobotnią potańcówkę otworzy występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zaraz po niej usłyszymy Kapelę Cmolaskie Chłopoki oraz Kapelę Batareja. Dzięki tym składom wybierzemy się na wyprawę od Suwalszczyzny, przez Lubelszczyznę, po Podkarpacie. W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku.

Cmolaskie Chłopoki to kapela wykonująca tradycyjną muzykę Lasowiaków, a więc grupy zamieszkującej obszar Puszczy Sandomierskiej. Granie na instrumentach mają we krwi, byli bowiem wychowani wśród dźwięków muzyki tradycyjnej. Usłyszymy tradycyjne melodie zaczerpnięte z repertuaru m.in Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy Władysława Pogody z Huciny. Kapela gra lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, a specjalnie dla miłośników tańca tradycyjnego również tzw. wściekłe polki.

Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Jej członkowie są zafascynowani muzyką tradycyjną z różnych stron Polski, ale najczęściej sięgają po repertuar jej wschodniej części – melodie z Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. W repertuarze zespołu są dwu- i trzymiarowe tańce, takie jak polki, walczyki, oberki oraz tańce z figurami np. chodzony, ukraińskie „hreczanyki”, białoruska „wasadula” czy tańce żydowskie.

Kiedy zagrają do tańca?

Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście
Kiedy:18 sierpnia 2023 (piątek), godz. 21.00

Gdzie: Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki, Kapela Batareja

Kiedy:19 sierpnia 2023 (sobota), godz. 22.30

Gdzie: Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments