Lublin to miasto filmowe, które od lat „gra” w filmach i serialach. Zabieramy Was na spacer po miejscach, w których powstawały znane produkcje.
Kaplica Trójcy Świętej
W „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana kaplica zamkowa odgrywała kaplicę zamku zbaraskiego. Tu została zrealizowana scena przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Kaplcia „zagrała” też w komedii kryminalnej „Volta” w reżyserii Juliusza Machulskiego.
Ulica Grodzka
Zagrała w filmie „Chopin. Pragnienie miłości”. Lubelskie Stare Miasto występuje tu w roli podwójnej: Warszawy oraz Paryża. Na Grodzkiej kręcono też sceny do filmu „Carte Blanche”
Ulica Ku Farze
Jedna z najbardziej malowniczych ulic,a równocześnie najwęższych na Starym Mieście, zagrała w serialu „Czarne Chmury” i serialu „Wszystko przed nami”.
Brama Krakowska
Wystąpiła m.in. w filmie „150 minut na godzinę” oraz serialach „Czarne Chmury” i „Determinator”.
Ulica Złota
W 2015 roku na ekrany kin wszedł film „Panie Dulskie”. Niektóre sceny do niego powstały na ulicy Złotej. Tu również kręcono serial „Wszystko przed nami” oraz kilka scen do serialu „Wojenne Dziewczyny”
Ulica Rybna
W 1985 roku w Lublinie powstały niektóre sceny do filmu „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy według powieści Tadeusza Konwickiego. Ul. Rybna udaje w filmie przedwojenne Wilno.
Skansen
W 2015 roku w Muzeum Wsi Lubelskiej Wojciech Smarzowski nakręcił film pt. „Wołyń”. W skansenie powstały scenografie ukazujące wieś na Wołyniu, gdzie rozegrała się zagłada polskiej ludności. Wcześniej miejsce to zagrało w „Sławie i Chwale” Kazimierza Kutza oraz w „Bitwie Warszawskiej 1920” w reżyserii Jerzego Hofmana.
Muzeum na Majdanku
Muzeum zagrało w oskarowym filmie „Lektor”. Główną rolę zagrała w nim znana aktorka Kate Winslet. W filmie Majdanek gra jeden z niemieckich obozów zagłady na terenie Francji.