To już pewne. Maturzyści do swojego próbnego egzaminu dojrzałości podejdą na dwa miesiące przed planowaną maturą, czyli w marcu. Nie jest jednak jeszcze znana forma przeprowadzenia egzaminu, jednak dużo wskazuje na to, że odbędzie się on zdalnie.

– Zgodnie z zapowiedzią resortu edukacji arkusze do próbnych matur w roku 2021 będą opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na dwa miesiące przed egzaminami maturalnymi, zatem w marcu tego roku – informuje Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Nie znamy jeszcze szczegółów, bo nie wiemy jak będzie wyglądał stan epidemii w kraju, który na pewno będzie miał wpływ na organizację i próbnych matur, i samych egzaminów maturalnych – dodaje.

Tylko do 8 lutego maturzyści mogą podjąć decyzję, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze, bo właśnie tego dnia mija termin składania ostatecznych deklaracji. – Mieliśmy już spotkanie z panią kurator w sprawie próbnych matur. Kuratorium jednak niechętnie podchodzi nawet do tego, by odbyły się one w szkole w małych grupach. Młodzież chyba też woli wszystko zdawać zdalnie – stwierdza dr Grzegorz Gębka, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Przypominamy, że w związku z panującą epidemią koronawirusa w tym roku maturzyści podejdą do swojego egzaminu dojrzałości w zmienionej formie. Nie będzie między innymi tradycyjnej matury ustnej z języka polskiego i angielskiego. Zmieniły się również wymagania matury z matematyki, bo ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, a także usunięto wymagania dotyczące brył obrotowych i ostrosłupów.

Z matury z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie czy zróżnicowanie językowe ludności świata.

Terminy matur 2021

Fot. Dominika Polonis/Archwium

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments