Ukraińscy nauczyciele zatrudnieni w lubelskich szkołach podpisali kolejne porozumienia o przedłużeniu współpracy. Program „Cash for Work” będzie kontynuowany do końca czerwca 2023 r.
– Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej pedagodzy z Ukrainy zatrudnieni w ramach programu „Cash for Work” będą obecni w miejskich placówkach oświatowych do końca trwającego roku szkolnego. Cieszę się, że udało się przedłużyć program na kolejne miesiące i zapewnić dalsze wsparcie w integracji i komunikacji ukraińskich uczniów – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydent Lublina.
„Cash for Work” to program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców realizowany przez Miasto Lublin i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). 30 marca br. w lubelskich szkołach pracę w charakterze asystenta nauczyciela rozpoczęli pedagodzy z Ukrainy. Ich zadaniem jest pomoc uczniom, nauczycielom i rodzicom w integracji oraz wspólnej pracy. Aktualnie w 39 placówkach zatrudnionych jest 70 osób. Dodatkowo 2 osoby w roli koordynatora wszystkich asystentów pracuje w Urzędzie Miasta Lublin. W okresie wakacji ukraińscy pedagodzy wspierali miejskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizujące działania w ramach corocznej miejskiej akcji „Lato w mieście”. Pomagali opiekunom ukraińskich dzieci w komunikacji i włączeniu ich w zabawę lub zajęcia warsztatowe czy sportowe.
Program „Cash for Work” ma na celu wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w rozszerzeniu działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jest realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej we współpracy z Miastem Lublin oraz Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin