Jeszcze do niedawna, obok chleba, biały ser był podstawowym produktem spożywczym. Twaróg chętnie jadano z pieczywem, kaszą, ziemniakami i zupami. Najlepszy twaróg to taki, zrobiony we własnej kuchni, dlatego spróbujcie jak wyśmienicie smakują proste, domowe twarożki. Można wytwarzać sery z mleka krowiego, owczego lub koziego. Należy zawsze pamiętać, by przed przystąpieniem do robienia serów wyparzyć wszystkie naczynia, z których będzie się korzystać. Na zdrowie!
Twaróg ze świeżego mleka
Składniki:
(z 1 l mleka uzyskuje się około 25 dag sera)
4 l mleka
½ l śmietany
sól
Przygotowanie:
Świeże mleko zagotować. Po ostygnięciu wlać do emaliowanego naczynia, dodać śmietanę, wymieszać, nakryć czystym płótnem i odstawić w ciepłe miejsce do następnego dnia. Wstawić naczynie do większego garnka z wodą, podgrzaną do 60 stopni C i podgrzewać na małym ogniu.
Gdy obok skrzepu pojawi się biały płyn (serwatka), wymieszać skrzep drewnianą łyżką, aby go rozbić. W momencie całkowitego oddzielenia się serwatki od twarogu, wylać ser do płóciennego woreczka, zawiązać i powiesić nad miską. Skrzep należy szybko i dokładnie odsączyć oraz schłodzić.
Gdy ser ocieknie, położyć go na pochylonej powierzchni, rozpłaszczyć i przyciskając mocno deseczkę, uformować serek. Po 3 godzinach, kiedy ser wystarczająco obeschnie, posypać go z obydwu stron solą.
* Aby uzyskać miękki twarożek, należy go krócej prasować.
* W przypadku gdy chcemy by ser był bardziej łamliwy, należy dodać sól przed włożeniem go do woreczka lub po uformowaniu moczyć ser 1 dobę w solance.
Serek śmietankowy
Składniki:
1 litr gęstej śmietany
1 łyżka soli
Przygotowanie:
Tłustą i gęstą śmietanę posolić, wymieszać, wlać do lnianej serwety, zawiązać i powiesić w zimnym miejscu na 3-4 dni. Wyjąć ser z serwety i pociąć w cegiełki i zawinąć w pergamin.
Szybkie domowe twarożki
Sposób 1
Świeżo zsiadłe mleko wstawić do większego naczynia z gorącą o temperaturze około 60 stopni C i ogrzewać do czasu, aż skrzep kazeinowy dokładnie się zetnie i oddzieli od serwatki.
Zawartość garnka delikatnie przelać na sito wyłożone podwójnie złożoną gazą i odczekać do odsączenia się serwatki.
Sposób 2
Zsiadłe mleko połączyć z wrzącym mlekiem słodkim. Mleka zsiadłego nie należy roztrzepywać, lecz pozostawić na bardzo małym ogniu, aż do widocznego oddzielenia się serwatki.
Zawartość garnka delikatnie przelać na sito wyłożone podwójnie złożoną gazą i odczekać do odsączenia się serwatki.
Sposób 3
Do przegotowanego ciepłego mleka wlać sok z cytryny (proporcja: na 1 litr mleka 3 łyżki soku z cytryny), zostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu na około 3 godziny. Po zgęstnieniu ogrzać mleko powoli w kąpieli wodnej o temperaturze 60 stopni C. Po oddzieleniu się skrzepu przelać na sito wyłożone podwójnie złożoną gazą i odczekać do odsączenia się serwatki.