Gra miejska to nowy sposób na zwiedzanie Lublina i poznanie ciekawych miejsc oraz ludzi z nim związanych. Jej trasa przebiega w obszarze Starego Miasta oraz Śródmieścia i składa się z 10 zagadek związanych z najważniejszymi zabytkami miasta. Pakiet do gry można odebrać bezpłatnie w Centrum Inspiracji Turystycznej lub ze strony lublin.eu.
– Poprzez historie i legendy doświadczane na żywo gra miejska pozwala lepiej poznać dzieje Lublina, a także przestrzeń obecnego Starego Miasta. Rozwiązywanie zagadek, wykonywanie zadań i samodzielne poszukiwanie odpowiedzi to wyzwanie dla osób lubiących aktywne i nieszablonowe zwiedzanie. Jest atrakcyjną propozycją nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci i młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
Gra miejska „Szlakiem dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich” składa się z 10 zagadek związanych z najważniejszymi zabytkami Lublina. Sprawdza nie tylko wiedzę uczestników, ale też ich spostrzegawczość. W przystępny sposób pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi faktami na temat historii Lublina, jego zabudowań i postaci kluczowych dla rozwoju miasta. Pakiet startowy do gry można pobrać bezpłatnie w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1-3 w godzinach otwarcia, czyli od 10.00 do 18.00 lub ze strony internetowej: https://lublin.eu/turystyka/zwiedzaj-lublin/zagadkowy-lublin/. Na osoby, które poprawnie odgadną rozwiązanie gry, w Centrum Inspiracji Turystycznej czeka upominek.
Ta nowa propozycja dla turystów i mieszkańców nawiązuje do powstałego ostatnio „Szlaku dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich” zrealizowanego w formie nagrań audio, które można odsłuchać w aplikacji mobilnej Turystyczny Lublin. Ścieżki składają się nie tylko z historii czytanej przez lektora, ale również dźwięków w tle, odzwierciedlających prawdopodobne odgłosy dawnego miasta. Odsłuchanie szlaku pozwoli na uzupełnienie wiedzy i pomoże w odgadywaniu haseł.
Aplikacja Turystyczny Lublin działa w systemach Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach z aplikacjami. Osoby, które mają już ją pobraną na telefon, proszone są o wykonanie aktualizacji. Aplikacja zawiera dodatkowo moduł informacyjny dla turystów, a także moduł rozszerzonej rzeczywistości, dzięki któremu możliwe jest wirtualne zwiedzanie nieistniejących już zabytków – kościoła farnego i wieży ciśnień.
Gra miejska powstała w ramach projektu „Tajemnice dwóch wież: promocja dziedzictwa historycznego Łucka i Lublina poprzez innowacyjne technologie” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin