Rusza II etap projektu „Uczeń i uczennica przyszłości”

0
128

Lublin, jako Europejska Stolica Młodzieży 2023, zachęca przyszłych inżynierów oraz twórców sektora kreatywnego do rozwijania kompetencji i umiejętności technicznych w ramach projektu „Uczeń i uczennica przyszłości”. Rekrutacja trwa do 20 kwietnia. W II etapie tego projektu mogą wziąć udział uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych, które brały udział w I etapie projektu, oraz ich nauczyciele.

– Przyszłość Lublina jest ściśle powiązana z wykorzystaniem jego potencjału gospodarczego, na który składają się zaawansowane technologie. Szczególną uwagę kładziemy na zrównoważoną współpracę w zakresie rozwijania i wdrażania projektów wpisujących się w ideę kompetencji przyszłości. Takie inicjatywy uczą młodych mieszkańców naszego miasta kreatywności, a także przygotowują ich do realiów i oczekiwań rynku. Projekt „Uczeń i uczennica przyszłości” jest jednym z działań, poprzez które chcemy pokazać młodzieży jakie możliwości niosą za sobą technologie high-tech, z którymi mogą spotkać się zarówno w codziennym życiu, ale także – co istotne, w życiu zawodowym. To także promocja potencjału gospodarczego Lublina, jako miasta wpisującego się w ideę smart city – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Celem projektu jest wsparcie rozwoju kompetencji oraz umiejętności technicznych uczniów i uczennic, m.in. przy wykorzystaniu sprzętu zakupionego przez szkoły w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” tj. drukarek 3D z akcesoriami, mikrokontrolerów z akcesoriami, stacji lutowniczych oraz sprzętu audiowizualnego. Udział w projekcie uczy też kreatywnego myślenia, a przy tym jest treningiem umiejętności interpersonalnych podczas pracy w grupie.

Każda ze szkół może zgłosić jeden, maksymalnie 10-osobowy zespół. W kolejnych tygodniach uczestnicy odbędą wizyty studyjne w siedzibach lubelskich przedsiębiorstw, które w swojej działalności wykorzystują rozwiązania high-tech’owe lub tworzą zaawansowane technologie. W ramach II etapu projektu zaplanowano również warsztaty z technik autoprezentacji oraz realizację konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości”, podczas którego wyłoniona zostanie najlepsza praca przedstawiająca wizję Lublina jako miasta przyszłości. Nagrodą w konkursie są vouchery pieniężne na stworzenie lub doposażenie pracowni/majsterkowni/fablabu zlokalizowanego w przestrzeni zwycięskiej szkoły.

Do II etapu zakwalifikuje się jedynie 10 grup, a o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej szczegółów, a także Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie przedsiebiorczy.lublin.eu/uczen-przyszlosci. Rekrutacja trwa do 20 kwietnia.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments