W nocy z 3 na 4 czerwca odbędzie się 17. lubelska Noc Kultury! Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców Lublina), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania specjalnych i premierowych działań kulturalnych na to niezwykłe święto Lublina.
Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury brzmi „Połącz kropki!” Otwarty nabór projektów trwa do 17 lutego. 17.edycja festiwalu odbędzie się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– Noc Kultury to co roku dziesiątki lub setki punktów programu i ludzi, które łączymy, każdy na swój sposób, tworząc własne ścieżki, a potem wspomnienia. Widząc Lublin na co dzień miasto może czasem powszednieć, lecz łatwo nas od nowa urzeknie i zaskoczy, gdy tego jedynego dnia w roku zobaczymy je przez pryzmat możliwości, wyobraźni i pomysłowości – opowiada o tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia, Warsztaty Kultury w Lublinie.
To jedyna szansa w roku, żeby wziąć czynny udział w kreowaniu programu Nocy Kultury. Główny organizator festiwalu – Warsztaty Kultury w Lublinie – na zgłoszenia czeka do 17 lutego 2023 r. włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie nockultury.pl.
– Otwarty nabór to niepowtarzalna szansa szczególnie dla młodych artystów (także tych niepełnoletnich), którzy chcieliby zdobyć doświadczenie oraz zaprezentować się szerszej publiczności. Zachęcamy do śmiałego kreowania i dzielenia się swoimi pomysłami. Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu – mówi Joanna Wawiórka- Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.
Otwarty nabór został podzielony na trzy kategorie: Zaproś Noc Kultury do siebie, Szuka wizualna w przestrzeni publicznej miasta oraz Pokazy w przestrzeni publicznej.
Zaproś Noc Kultury do siebie
Noc Kultury to wspaniała okazja by zaprosić publiczność do swojej siedziby i pokazać ją w niecodziennym wydaniu. Warsztaty Kultury zachęcają do przygotowania specjalnego programu lub aranżacji przestrzeni we własnej siedzibie. Wydarzenia, pokazy, wystawy, instalacje… Organizatorzy zachęcają do planowania niestandardowych, premierowych działań, przygotowanych specjalnie na tę jedną Noc.
Sztuki wizualne w przestrzeni publicznej miasta
W drugiej kategorii mieści się projektowanie i wykonanie aranżacji wybranego miejsca w przestrzeni publicznej. Szeroko pojęte sztuki wizualne – instalacje, wystawy, obiekty zaaranżowane w przestrzeni publicznej. Osoba zgłaszająca swój pomysł może wskazać obszar lub konkretne miejsce, w którym chce działać – ulice, podwórko czy bramę, ale nie jest to warunek konieczny. Jeżeli pojawi się problem z wybraniem lokalizacji, organizatorzy chętnie pomogą w wybraniu tej najlepszej.
Pokazy w przestrzeni publicznej
Trzecia kategoria to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zorganizować premierowy pokaz performatywny w przestrzeni publicznej. Organizatorzy mają na myśli wszelkie wydarzenia artystyczne z elementami teatru, tańca, performance, happening, pokazy i akcje interaktywne z udziałem publiczności.
Fot. Katarzyna Anna Kubiak/ Warsztaty Kultury