Rusza program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy pacjenci po przebytej chorobie COVID-19, borykający się z problemami wydolności fizycznej oraz oddechowej.
Rehabilitacja postcovidowa, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.
Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19.
– Obecnie trwają intensywne prace nad uruchomieniem projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. Aktualnie czekamy na wycenę przez AOTMiT świadczeń rehabilitacji postcovidowej – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.
W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym.
Osoby, które przechorowały COVID-19 i są już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi, kardiologicznymi. Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja będzie się rozpoczynać nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.
W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdzie kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapia, masaż, hydroterapia, fizykoterapia, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia, leczenie dietetyczne i wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.