W piątek (3 maja) w ramach Sezonu Lublin chętni mogli zwiedzić bazylikę i klasztor lubelskich Dominikanów. Ponad 2-godzinne spotkanie odbyło się pod nazwą “Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Poznaliśmy historię tego zabytkowego obiektu, o której świadczy każde pomieszczenie, obraz i przedmiot.

Zwiedzanie rozpoczęło się w klasztorze, z którego uczestnicy przeszli do najstarszych sal, m.in Sali Unii Lubelskiej oraz do skarbca. W krużgankach klasztoru znajdują się obrazy, które przedstawiają sceny z życia ojców Dominikanów z całego świata.

Bazylika oo. Dominikanów jest jednym z najważniejszych obiektów na turystycznej mapie Lublina. Kościół oraz klasztor zostały wzniesione w pierwszej połowie XIV w. w stylu gotyckim. Początkowo kościół wybudowany był w typie halowym. Oznacza to, że nawa główna i nawy boczne były tej samej wysokości. Jednak po pożarze, który nawiedził Lublin w 1575 roku, kościół zmienił styl na renesansowy.

Bryłę obecnej Bazyliki św. Stanisława Biskupa Męczennika otacza 11 kaplic. Pierwsza z nich powstała w 1420 roku. Najcenniejsze z nich ufundowali Firlejowie, Tyszkiewiczowie i Ossolińscy. Z bazyliką wiąże się również historia drzewa krzyża świętego, które od XIV wieku było przechowywane w świątyni. Niestety relikwia została skradziona w 1991 roku.

Na zwiedzanie w ramach Sezonu Lublin możemy się wybrać również w niedzielę, 5 maja, o godzinie 13. Na co dzień Bazylikę można zwiedzać jedynie poza godzinami mszy świętych i nabożeństw, a klasztor codziennie między godziną 10 a 18. Wejścia do skarbca możliwe są od poniedziałku do soboty w godzinach 12, 16 i 17. W niedzielę natomiast od godziny 10 do 18. Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne i odbywa się w soboty od godz. 10 do 12.

Fot. Aleksandra Szyszko

3Galeria zdjęć 3/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments