Oficjalne uroczystości, spotkania, wystawy oraz pokazy filmowe – tak w Lublinie będą wyglądały obchody 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie oraz pomocy udzielanej przez Lublin ukraińskim obywatelkom i obywatelom, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście. Obchody rocznicowe „Solidarni razem” planowane na 24-25 lutego rozpoczną się w sobotę o godz. 11.00 odsłonięciem na Ratuszu tablicy upamiętniającej nadanie Lublinowi tytułu „Miasto Ratownik”.

– W dwa lata od wybuchu wojny wspólnie obchodzimy rocznicę tych smutnych wydarzeń. To ważne, żebyśmy byli w tym momencie razem. Ten czas w sposób szczególny pokazał znaczenie solidarności i dobrosąsiedztwa. Miasto Lublin oraz cała lubelska społeczność, razem z międzynarodowymi partnerami, od początku agresji na Ukrainę nieustannie angażuje się w różne formy pomocy dla obywatelek i obywateli tego kraju. Jestem niezwykle wdzięczny, że z mieszkankami i mieszkańcami nieprzerwanie pokazujemy wsparcie potrzebującym – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę (24 lutego) o godz. 11.00 pod lubelskim Ratuszem (pl. Łokietka 1) od odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie Miastu Lublin odznaczenia „Miasto Ratownik”. Medal ten w 2023 roku wręczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prezydentowi Krzysztofowi Żukowi, w podziękowaniu za wszechstronną pomoc i solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności.

Następnie wydarzenia przeniosą się pod siedzibę Konsulatu Generalnego Ukrainy (ul. Spokojna 2), gdzie zostanie podniesiona flaga Ukrainy. O godz. 12.15 w holu budynku „Orion” (ul. Spokojna 2) zostanie zaprezentowana wystawa „Lublin pomaga Ukrainie” na temat pomocy udzielanej Ukrainie i jej obywatelom przez Miasto Lublin i jego mieszkańców w pierwszym roku po wybuchu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wystawa była prezentowana już na placu Litewskim w 2023 roku.

W programie obchodów znalazła się także wystawa „Niewydane Dyplomy”, przedstawiająca losy 40 ukraińskich studentek i studentów, którzy zginęli w Ukrainie, projekcja filmu „20 dni w Mariupolu”, a także spotkanie i koncert na Placu Litewskim. Ponadto w dniach 24 i 25 lutego w godzinach 9.00-19.00 zaprasza też „Baobab” – przestrzeni spotkań i integracji (ul. Krakowskie Przedmieście 39).

źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments