Słynie z leczniczego klimatu i urokliwych krajobrazów. Warto oddać się tu długim spacerom i zgłębić historię twórczości literackiej.
To małe miasteczko uzdrowiskowe leży około 30 km od Lublina. Znajduje się w nim wiele ścieżek turystycznych i zabytków architektonicznych. Nałęczów był też miejscem natchnienia wielu artystów. Tworzyli tu m.in. Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Zofia Nałkowska. Bolesław Prus w 1885 roku napisał o Nałęczowie: “Otóż natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa. (…) Gdy twej poetycznej naturze nie wystarcza park – możesz pójść do lasu albo w pole, albo na łąkę. A jeżeli masz ochotę do wycieczek górskich, znajdziesz tu i góry rozmaitej postaci, tudzież na parę wiorst długie wąwozy. Jeżeli tęsknisz do wody, masz i wodę bądź w formie stawu, (…), bądź w formie rzeczki, która wężowym ruchem przemyka się przez łąkę między grabami i wierzbami”.
MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Park Zdrojowy
Wybierzcie się do Parku Zdrojowego, który znajduje się w centrum miasta. Wizyta tu nie tylko przyczyni się do polepszenia stanu zdrowotnego kuracjuszy, ale będzie również uciechą dla duszy. W parku znajduje się staw, a na nim wyspa zakochanych, do której prowadzi urokliwy mostek. Na uwagę zasługuje tu również bogata roślinność starannie pielęgnowana od ponad 200 lat. Nowoczesnym akcentem w pełnym historii parku jest Dom Zdrojowy, w którym znajduje się Palmiarnia z wodami mineralnymi oraz Pijalnia Czekolady Wedel.
Muzealne budynki
Muzeum Stefana Żeromskiego znajduje się w dawnej pracowni pisarza stworzonej na styl zakopiański. Zbudowana z bali jednoizbowa chata kryje w sobie duszę Żeromskiego za sprawą jej oryginalnego wyposażenia – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów. Pisarz znalazł w niej natchnienie, żeby stworzyć takie dzieła jak „Duma o hetmanie”, „Słowo o bandosie”, czy „Róża”.
Ulubionym miejscem Bolesława Prusa był Pałac Małachowskich. Mieszkał tam i tworzył „Lalkę”, „Placówkę” oraz „Kroniki”. Właśnie na parterze budynku znajduje się muzeum pisarza, które posiada bogate zbiory jego rękopisów oraz licznych pamiątek po jego rodzinie. Odtworzono też biurko z przypominającą oryginał maszyną Prusa. Niedaleko pałacu, w nałęczowskim parku znajdują się dwa pomniki artysty.
Cudowna natura
Wąwozy z bogatą i bujną roślinnością rozciągają się wokół Nałęczowa tworząc specyficzny mikroklimat uwarunkowany przeważnie wiatrami wschodnimi. Źródła wód mineralnych o wysokiej zawartości żelaza w tzn. Niecce Nałęczowskiej działają leczniczo na dolegliwości związane z układem krążenia. Główny wąwóz Głowackiego znajduje się na prawym zboczy doliny Bystrej, z którego odchodzi kilka mniejszych. Spacerując przez las porośnięty lipą, grabem, jaworem klonem oraz dębami naszą uwagę przykują domy na drzewie – apartamenty W DRZEWACH.
Relaks po długich spacerach? Nic prostszego. Wybierzcie się do kompleksu wodnego Atrium. Basen Aquatonic wyposażony w łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe ora jacuzzi dotleni ciało, poprawi ukrwienie oraz rozluźni mięśnie. Na wodną aktywność pozwolą tory do pływania oraz sztuczna rzeka.
Fot. Aleksandra Szyszko
2Galeria zdjęć 2/4