Stolica Języka Polskiego. Gwiazdy na festiwalu w Szczebrzeszynie

0
548
Fot. Materiały organizatora

W niedzielę (5 sierpnia) Szczebrzeszyn zmieni się w stolicę języka polskiego, a to za sprawą Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Przez cały tydzień (5-11 sierpnia) odbywać się będą liczne spotkanie autorskie, warsztaty literackie, odczyty, panele dyskusyjne, a także pokazy filmowe i koncerty.

Pierwszego dnia impreza odbędzie się w Zamościu, kolejne – w Szczebrzeszynie. Festiwal rokrocznie przyciąga wiele znanych postaci – pisarzy, poetów, literaturoznawców, czy dziennikarzy, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Również tegoroczna edycja obfitować będzie w ciekawe i inspirujące spotkania. O swoich książkach i pracy opowiedzą m.in. Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Olga Tokarczuk, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Adam Wajrak, Krzysztof Varga, Mikołaj Grynberg oraz Andrzej Stasiuk.

Patronami tegorocznej edycji festiwalu są Skamandryci. Była to dwudziestowieczna grupa literacka inspirująca się twórczością Leopolda Staffa. Utwory Skamandrytów charakteryzowało mieszanie różnych form literackich, posługiwanie się językiem potocznym, humorystycznym, bliskim odbiorcy oraz aktywa pochwała życia. Do formacji Skamandrytów należeli między innymi Julian Tuwim, Kazimiera Iłłakowiczówna, Stanisław Baliński, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Wierzyński, czy Jan Lechoń.

Sylwetki i dzieła Skamandrytów przybliżą nam znani aktorzy. Wieczorami zaplanowane są odczyty poezji, w których usłyszymy twórczość Zbigniewa Herberta recytowaną przez Jerzego Trelę i Annę Seniuk. Sławomira Łozińska przeczyta “Listy Kazimiery Iłłakowiczówny”, a Maja Komorowska zaprezentuje wiersze Jana Lechonia. Usłyszymy również wybrane wiersze polskie w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Anny Nehrebeckiej.

Większość wydarzeń Festiwalu Stolica Języka Polskiego nie jest biletowana. Jedynie na dwa punkty programu obowiązują wejściówki: na wieczór inauguracyjny festiwalu oraz na koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki (środa, godz. 23:00). Wejściówki na miejsca siedzące można odbierać od 1 sierpnia od godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Osoby, którym nie uda się zdobyć wejściówek, również będą miały szansę wziąć udział w tych wydarzeniach, zajmując miejsca stojące.

Festiwal to również warsztaty o różnorodnej tematyce. Znajdziemy warsztaty radiowe, literackie dla dzieci, a nawet kulinarne. Są również spotkanie historyczne, czy komiksiarskie – każdy znajdzie coś dla siebie. Na warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową pod adresem: warsztaty@stolicajezykapolskiego.pl

Dla osób preferujących przekazy wizualne podczas festiwalu będzie działało kino Przegląd Polskie Hollywood. Na codziennych pokazach będziemy mogli obejrzeć stare produkcje krajowe. Festiwalowe wieczory uświetnią koncerty na żywo grane przez Hannę Banaszak i Adama Struga.

Podczas VI edycji festiwalu zostanie wręczone wyjątkowe wyróżnienie – Nagroda Wielkiego Redaktora. Jest to pierwsza nagroda tego typu w Polsce. Praca redaktora wydawniczego mimo że tak ważna, często jest niedoceniana przez czytelników, dlatego ufundowanie tej nagrody jest szczególnie ważne dla środowiska literackiego. Zwycięzca konkursu otrzyma dyplom i nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

PROGRAM WARSZTATÓW

poniedziałek – piątek:

10.00 – 11.00 „Skrzynka na bajki” – warsztaty literackie dla dzieci

10.00 – 11.30 „Szybki kurs pisania komiksów” – Wojciech Szot / Kurzojady

10.00 – 12.00 „Warsztaty historii mówionej” Mikołaja Grynberga

10.00 – 12.00 „Szkoła Pisania” – Anna Dziewit-Meller, Grażyna Plebanek

12.00 – 14.00 „Moc emocji w samo południe!” – warsztaty ze Znakiem Emotikon

13.00 – 14.00 „Teatr wyobraźni” – warsztaty radiowe Marka Pasiecznego

Poniedziałek – środa:

7.00 – 9.00 Stanisław Łubieński – spacery krajoznawcze

Środa – czwartek:

10.00 – 13.00 „Warsztat dramaturga” – Iwan Wyrypajew

Czwartek – sobota:

10.00 – 11.00 „Głos ma głos” – warsztaty Agnieszki Kunikowskiej

Wtorek:

10.00 – 12.00 Wycieczka po cmentarzu żydowskim – Maria Fornal (spotkanie przy Synagodze)

Środa:

10.00 – 12.00 Wycieczka po Szczebrzeszynie – Maria Fornal (spotkanie przy Synagodze)

Piątek:

10.00 – 12.00 Wyprawa na susły perełkowane – Adam Wajrak

Sobota:

10.00 – 12.00 „Jak zrobić zielnik?” — Urszula Zajączkowska

12.00 – 14.00 „Małe ziarno – wielki potencjał” – warsztaty kulinarne Agaty Szczebyło

 

KINO FESTIWALOWE / PRZEGLĄD POLSKIE HOLLYWOOD

Poniedziałek- sobota: 10.00 – 12.00

„ABC miłości”, „Ada, to nie wypada”, „Będzie lepiej”, „Doktór Murek”, „Dwie Joasie”, „Dziewczyna szuka miłości”, „Fredek uszczęśliwia świat”, „Jadzia”, „Ludzie Wisły”, „Przez łzy do szczęścia”, „Sportowiec mimo woli”, „U kresu drogi”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments