Troska o planetę łączy ludzi na całym świecie. Właśnie dziś, 22 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Podpowiadamy, co każdy z nas może zrobić, by zadbać o nasze środowisko.
Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. W wielu miejscach jest to dobra okazja do zorganizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew.
Postaw na segregację u podstaw
Naszym podstawowym zadaniem jest dbanie o czystość dookoła nas samych – w miejscach, w których żyjemy, pracujemy, lubimy wypoczywać i spędzać czas z rodziną. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, żeby planeta, na której żyjemy nie tonęła w śmieciach.
Recykling pozwala nam na wykorzystanie jak największej ilości zużytych już surowców i powtórne ich przetworzenie. Jest obecnie coraz bardziej popularny i to za jego sprawą ograniczamy wycinkę drzew czy zużycie prądu i wody.
Skuteczność takich działań ma początek w naszych domach. To my musimy zadbać o odpowiednie wyselekcjonowanie odpadów nadających się do powtórnego przetworzenia, oraz tych, z których naszym zdaniem już nic nie będzie.
Pamiętajmy, że odpowiednia segregacja od samego początku, czyli wytworzenia odpadu, może skutkować zrecyklingowaniem znacznie większej liczby surowców, które zostaną powtórnie wykorzystane bez konieczności zużywania niezbędnej nam do życia wody, nadmiernego przetwarzania ściętych drzew oraz ograniczy emisję gazów cieplarnianych towarzyszących wytwarzaniu energii ze źródeł konwencjonalnych.
– Segregacja odpadów nie jest skomplikowanym procesem. Warto więc pomyśleć o poprawie jakości środowiska, w którym żyjemy. Selektywna zbiórka odpadów we własnym domu to pierwszy krok do bycia eko. To również warunek konieczny, by zebrane odpady można było poddać potem recyklingowi w specjalistycznych instalacjach – wyjaśnia Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat działa na rzecz poprawy środowiska.
Wytwarzaj mniej śmieci
Bazując na zasadzie LESS WASTE możemy spróbować wprowadzić do naszego życia kilka zasad, które pozwolą nam na ograniczenie produkcji odpadów w domu. Korzystanie z wielorazowych reklamówek na zakupy, butelek z filtrem, czy lnianych siateczek na warzywa zamiast plastikowych jednorazówek – to tylko kilka zasad, które pozwolą na ograniczenie ilości wytwarzanych śmieci i powtórne wykorzystanie wielu produktów.
Efektem ubocznym idei jest duża oszczędność finansowa – nie tracimy pieniędzy, które możemy przecież zaoszczędzić czy spożytkować w inny sposób. Nawet jeśli nie będziemy stosować się do wszystkich zasad takiego stylu życia, to wdrożenie choćby kilku założeń jest niezwykle pozytywnym i pożytecznym działaniem.
Posprzątaj swoje otoczenie
Kto powiedział, że powinniśmy utrzymywać porządek tylko w pokoju, mieszkaniu czy na ogrodzie. Przestrzeń, z której korzystamy, znajduje się również tam, gdzie lubimy przebywać – park, plac zabaw, ulubiona ścieżka spacerowa czy rowerowa. Dlaczego i tam nie spróbować utrzymać czystości, którą nierzadko zaniedbują inni?
Dbanie o środowisko przekłada się na nasze samopoczucie; nie tylko na satysfakcję z dobrego uczynku, ale również na nasze zdrowie. Czystsze otoczenie to czystsze powietrze, którym oddychamy.
Takie działania promuje też KOM-EKO, które dba o czystość nie tylko na terenie miasta, ale i swojej siedziby. – Cyklicznie staramy się sprzątać sąsiedztwo Zakładu Zagospodarowania Odpadów przy ul. Metalurgicznej w Lublinie. Porzucone na „dzikich wysypiskach” odpady zebrano i poddano odzyskowi – podkreśla dyr. Przystupa.
Pamiętajcie, że Dzień Ziemi można, a nawet należy świętować częściej niż tylko jeden dzień w roku!
Materiał powstał przy współpracy z KOM-EKO
KOM-EKO towarzyszy mieszkańcom Lublina w segregowaniu odpadów od samego początku, dostarczając potrzebne i opisane pojemniki oraz worki, przeznaczone na każdy rodzaj segregowanych śmieci, a następnie przetwarza odpady przygotowując je do recyklingu, a jeżeli to nie możliwe, poddaje je innym procesom odzysku (np. wytworzenia paliwa alternatywnego z odpadów).