Ostatniej doby zarejestrowano 10 nowych ognisk COVID-19 w województwie lubelskim. Wojewoda Lech Sprawka zapowiada kolejne działania, by przeciwdziałać epidemii. Zostanie m.in. uruchomiony nowy szpital dla pacjentów z koronawirusem oraz powstaną dwa mini oddziały w jednym z lubelskich szpitali.
Ostatniej doby zarejestrowano 10 nowych ognisk COVID-19. Są to: ZOL Arion Tarnogród, DPS w Chojnie Nowym, Oddział Intensywnej Terapii SPZOZ w Kraśniku, Zakład Pracy w Poniatowej, Oddział Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Oddział Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, Oddział Neurologiczny SPSW im. Jana Bożego w Lublinie, Oddział Ortopedii SPSW im. Jana Bożego w Lublinie, Dział Farmacji i Zaopatrzenia Medycznego SPSK1 i PSSE Puławy.
Obecnie w naszym regionie występuje 195 aktywnych ognisk. 118 z nich jest w fazie rozwojowej, 47 w fazie stabilnej, 20 w fazie wygaszania oraz 10 nowych.
Nowe łóżka
Na terenie województwa lubelskiego obecnie znajduje się 237 łóżek izolacyjno-obserwacyjnych we wszystkich lubelskich szpitalach poziomu I i II. Łóżek zakaźnych jest 1444, w tym 148 tych z respiratorami, a tych na poziomie III obecnie mamy 57.
W lubelskich szpitalach jest obecnie zajętych 111 łóżek izolacyjno-obserwacyjnych, 1333 łóżek II poziomu dla pacjentów, u których koronawirus jest główną chorobą, wymagającą leczenia (stan na 7 listopada na godz. 14:00), jak i 116 respiratorów.
W najbliższych dniach (do 30 listopada) wojewoda lubelski planuje rozwinąć liczbę łóżek II poziomu do 2359. Zwiększona liczba łóżek wynika z tego, że w Nałęczowie zacznie działać nowy szpital, który będzie przystosowany na przyjęcie 160 pacjentów. Powstanie on na bazie Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego. Będą w nim przebywać między innymi ci chorzy, którzy nie wymagają wspomagania tlenem, ale nadal muszą być pod intensywnym nadzorem medycznym, którego nie mieliby w izolatorium. – To taki szpital trochę na doleczenie – tłumaczy Lech Sprawka.
Nowością będą również dwa mini oddziały, które utworzone zostaną w MSWiA w Lublinie. Znajdować się tam będzie oddział z łóżkami z respiratorami i będzie tam około 30 miejsc oraz drugi postcovidowski dla pacjentów, którzy są wyleczeni z koronawirusa, ale mają inne choroby wymagają leczenia pod respiratorem.
Szpital tymczasowy
Wojewoda lubelski zdradza, kiedy zacznie działać szpital tymczasowy w Targach Lublin. Pierwsi pacjenci będą mogli przebywać w nim od piątku (27 listopada). Docelowo szpital zostanie przygotowany na przyjęcie około 480 pacjentów. Jego koordynatorem jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.
Obecnie do pracy w placówce zgłosiło się 19 lekarzy, 35 pielęgniarek, 2 studentki pielęgniarstwa, 30 ratowników medyczny, 6 salowych, 9 pracowników technicznych, 30 pracowników administracji i około 40 osób z innego personelu. Łącznie pracować będzie w szpitalu około 700 osób.
Sytuacja epidemiczna
Na terenie województwa lubelskiego jest obecnie 15 299 aktywnych zakażeń. Tylko w Lublinie aktywnych zakażeń mamy 3239, 573 w Białej Podlaskiej, 779 w Zamościu i 451 w Chełmie. Aktualnie 31547 osób jest poddanych kwarantannie, a 323 objętych nadzorem epidemiologicznym.