Czy jest coś lepszego niż filiżanka aromatycznej, gorącej herbaty w jesienny i chłodny dzień? Cynamon, imbir, kurkuma, pieprz czy goździki to tylko niektóre ze składników, które mają działanie lecznicze, rozgrzewające i można je wykorzystać, przygotowując wiele smacznych naparów. Sprawdź więc kilka wyjątkowych przepisów na herbaty
w innym wydaniu.

Grzaniec herbaciany

Jesienią często sięgamy po popularne trunki zwane grzańcami. Poniższy bezalkoholowy napój jest jednak idealną opcją dla tych, którzy unikają alkoholu lub nie piją go wcale. Do przygotowania herbacianego grzańca będą Ci potrzebne takie składniki jak: 1-2 laski cynamonu, 1 łyżeczka suszonej skórki pomarańczy, 7-8 goździków, 1 litr wody, 2-3 łyżki cukru i 10-15 gramów czarnej herbaty liściastej.

Przyrządzanie napoju zacznij od doprowadzenia wody do wrzenia, a następnie parz w niej liście herbaty przez około 5-10 minut. Po tym czasie odcedź i przelej napar do średniej wielkości garnka. Następnie dodaj pozostałe składniki i gotuj wszystko na wolnym ogniu przez około 20 minut. Na koniec przefiltruj herbaciany grzaniec oraz udekoruj go laskami cynamonu i suszoną skórką pomarańczy.

Herbata mandarynkowa

Kolejna orzeźwiająca propozycja jest pełna rozgrzewających składników, które są świetne dla Twojego organizmu. Jeśli jesteś wielkim fanem mandarynek, popularnych szczególnie jesienią i zimą, to musisz spróbować jesiennej herbaty z dodatkiem soku mandarynkowego. Potrzebne Ci będzie: 4-5 mandarynek, woda, miód, 1-2 goździki, mała laska cynamonu i 1 łyżeczka suszu czarnej herbaty. Warto zauważyć, że witamina C zawarta w mandarynkach pomoże Twojemu organizmowi zwalczyć infekcje, a dopełniający ją miód ukoi ból gardła.

Na początku dokładnie wyciśnij sok z owoców i wlej go do rondla, dodając taką sama ilość wody oraz wymienione wyżej przyprawy. Następnie doprowadź do wrzenia tej mieszanki, stawiając garnek na małym lub średnim ogniu. Po kilku minutach zdejmij go z palnika i włóż do niego zmielone liście herbaty, zaparzając ją przez około 5-10 minut. Na koniec odcedź całość i przelej napar do filiżanki, dodając do smaku miód.

Herbata żurawinowo-jabłkowa

Kiedy połączymy dojrzałe jabłka i żurawinę otrzymamy przepis na słodko-pikantną herbatę. Czerwone owoce nie tylko nadadzą naparowi lekko ostry smak, ale będą również świetnym dodatkiem wspomagającym pracę nerek. Sok jabłkowy, jak i same jabłka wzmacniają natomiast odporność, łagodzą stany zapalne i wspomagają utratę wagi.

Aby przygotować gorącą herbatę, potrzebujesz: 2 szklanek żurawiny, 4 goździki, 4 szklanki wody, 6 sztuk imbiru, 2 cale laski cynamonu, 4 torebki herbaty, 1/4 szklanki miodu oraz 4 szklanki soku jabłkowego.

Gdy już zgromadzisz wszystkie potrzebne składniki, połącz żurawinę, imbir, goździki i laski cynamonu, zalewając je wodą. Następnie doprowadź do wrzenia tej mieszanki, gotując ją w garnku na wolnym ogniu przez około 3-5 minut i po tym czasie zdejmij ją z kuchenki. Kolejnym krokiem jest natomiast dodanie miodu i soku jabłkowego oraz torebek herbaty. Wtedy możesz już przykryć napar i chwilę odczekać. Na koniec odcedź całość i herbata jest gotowa do spożycia.

Napar z korzenia imbiru i kurkumy

Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś leczniczej mocy kurkumy i imbiru, koniecznie musisz to zmienić. Dodając je do herbaty, otrzymasz prawdziwie kojący i rozgrzewający napój. To najlepszy sposób na zachowanie zdrowia podczas jesiennych miesięcy i znakomita pomoc
w walce z przeziębieniem lub grypą. Aby zrobić ten wartościowy napar, przygotuj wodę, świeży korzeń imbiru i kurkumy, olej kokosowy, 1 cytrynę, miód, syrop klonowy lub cukier oraz czarny pieprz.

Najpierw wlej 5 filiżanek wody do garnka, dodając do niego cienkie plasterki korzenia imbiru i kurkumy. Istotne jest też to, by nie zapomnieć o szczypcie czarnego pieprzu, który skutecznie aktywuje kurkuminę i pozwoli Ci ją lepiej przyswoić. W międzyczasie dodaj też skórkę z cytryny. Następnie rozpocznij gotowanie wody na wolnym ogniu, nastawiając palnik na najniższy poziom. Gotuj herbatę przez 7 minut, wyłącz ogień oraz dołóż sok z cytryny i jedną łyżeczkę oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Gdy gorący napój nieco ostygnie, nalej go do filiżanki i dodaj do smaku miód.

Zielona herbata jabłkowo-cynamonowa

Jak sama nazwa wskazuje napar jabłkowo-cynamonowy łączy w sobie między innymi słodki smak jabłek z nutą pikantnego cynamonu. To zdrowa mikstura, która dodaje energii, ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zielona herbata jest natomiast podstawą tego gorącego napoju i może poprawić funkcjonowanie mózgu, zmniejszyć ryzyko raka oraz wspomóc utratę tkanki tłuszczowej.

Do wykonania tego smacznego naparu wykorzystaj: 2 łyżeczki zielonej sypanej herbaty, 1-2 obrane i pokrojone na kawałki jabłka, 1 korzeń imbiru, 1-2 strąki kardamonu, 1 laskę cynamonu oraz 2 szklanki wody.

Wszystkie te składniki, oprócz zielonej herbaty, umieść w garnku, a następnie gotuj napój na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie zdejmij go z palnika i odczekaj kolejne 5 minut. Wówczas do powstałej mieszanki możesz dodać susz herbaciany i zaparzyć go. Na końcu odcedź herbatę, by móc ją wypić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments