Czekasz na urlop cały rok, ale kiedy na niego wyjedziecie nie potrafisz dobrze wypocząć? Twoją głowę ciągle zaprzątają sprawy zawodowe, nie potrafisz oderwać się od telefonu, a myśli krążą wokół tego, co dzieje się w firmie? Sprawdź nasz poradnik skutecznego odpoczywania na urlopie.

Każdy ma swój ulubiony sposób na urlop. Jedni wolą wypoczynek aktywny, drudzy spokojny i leniwy. Są osoby, które w ciągu roku wolą wyrwać się na kilka krótszych chwil, albo takie, które kumulują dni urlopowe, żeby zapewnić sobie jak najdłuższy odpoczynek od zawodowych obowiązków. Nie ma „urlopu idealnego”, na pewno istnieje jednak urlop nieefektywny. Taki, z którego wracamy równie zmęczeni jak po tygodniu pracy, kiedy podczas wolnych dni nie potrafimy oderwać myśli od pracy i odkleić się od urządzeń elektronicznych. Co można zrobić, aby mieć więcej energii i skutecznie odpoczywać?

Zmniejszaj liczbę stresujących aktywności jeszcze przed urlopem

Do urlopu można się dobrze naszykować, nie tylko rezerwując hotele czy loty, ale przede wszystkim dbając o przygotowanie swojego organizmu do wypoczynku. Kiedy ciągle działamy na wysokich obrotach organizm nie jest w stanie przejść w tryb odpoczynku. Dlatego warto pamiętać o stopniowym zwalnianiu na tydzień przed urlopem. Mając go zaplanowanego wcześniej można wszystkie obowiązki zawodowe poukładać tak, żeby w ostatnim tygodniu nie dopinać nic na ostatnią chwilę i pozwolić sobie na powolne wyciszanie. Wcześniejsze zamknięcie w pracy wszystkiego na ostatni guzik sprawia, że można z czystą głową czerpać przyjemność z odpoczynku i wyjazdu wakacyjnego. Nie przepracowuj się w tygodniu poprzedzającym wyjazd, zadbaj o sen i aktywność fizyczną, aby nie wyruszać na wakacje w niepotrzebnym stresie.

Zaplanuj czas

Przed wyjazdem zastanów się nad tym, co właściwie chcesz robić podczas urlopu i jak go spędzić. Pamiętaj, że urlop nie jest po to, aby się do czegoś zmuszać. Podczas jego trwania wybieraj takie aktywności, na które naprawdę masz ochotę. Nie zapominaj również jednak o chwilach błogiego lenistwa, dzięki któremu odpoczniesz od codziennego nawału obowiązków i rutyny.

Decydując się nawet na najkrótszy urlop, zmień otoczenie i zapomnij o codziennej rutynie. Dzięki temu będziesz zdrowszy i radośniejszy. Staraj się nie wpędzać z kieratu w kierat. Remont domu czy porządki na działce są potrzebne, jednak niech nie zajmą ci całego urlopu, postaraj się wygospodarować również czas na relaks, coś co sprawi ci przyjemność i pozwoli zapomnieć o pracy.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i zwiedzanie, postaraj się nie przedobrzyć. Oczywiście, że odkrywanie nowych miejsc i historii jest wspaniałe, jednak biegając z punktu A do punktu B i odhaczając kolejne atrakcje możesz bardziej się zmęczyć niż wypocząć. Wybierz kilka najważniejszych atrakcji, które chcesz zobaczyć jednocześnie pozostawiając sobie miejsce na spontan lub odrobinę błogiego lenistwa. Urlop to doskonała okazja na spróbowanie filozofii slow-life i lekkie zwolnienie obrotów naszego organizmu.

Wysypiaj się

O tym jak ważny dla prawidłowej pracy całego organizmu jest sen chyba nie trzeba przypominać. Warto więc wykorzystać czas urlopu na wprowadzenie dobrych nawyków w zakresie higieny snu. Oglądanie wschodów słońca jest niesamowitym przeżyciem, ale jeżeli je planujesz połóż się wcześniej poprzedzającego wieczoru. Nie zarywaj też nocy balowaniem do rana. Alkohol nie jest sprzymierzeńcem regenerującego snu. Zamiast wypocząć, będziesz spał niespokojnie, budząc się i zasypiając ponownie z trudnościami. W wyniku nadużywania alkoholu zwiększa się także prawdopodobieństwo poczucia zmęczenia i senności w ciągu dnia. Jeśli zdarzy się zarwać noc, zrekompensuj to organizmowi i wyśpij się porządnie kolejnej nocy.

Zrób detoks od pracy i internetu

Warto być asertywnym i stawiać granice w życiu zawodowym. Podczas urlopu nie masz obowiązku sprawdzania maili, odbierania telefonu czy zajmowania się sprawami zawodowymi. Telefon służbowy wyłącz i zostaw w domu, a jeżeli na prywatnej komórce masz zainstalowaną pocztę służbową wyłącz ją przed wyjazdem. Bycie online może dostarczać wielu emocji, ale jednocześnie kradnie nam czas poświęcony na odpoczynek i regenerację.

Bądź “tu i teraz”

Spróbuj koncentrować uwagę na różnych drobnych aspektach wypoczynku, np. na delektowaniu się smakiem kawy o poranku, czy obserwacji morskich fal. Skup się na tym, co cię otacza. Obserwuj zwierzęta lub budowle, podziwiaj zachody słońca, smakuj soczystych owoców. Rób rzeczy, na które codziennie nie masz czasu. Spaceruj bez konkretnego celu, spędzaj więcej czasu z bliskimi, odrywaj nowe miejsca i zakamarki. To pozwoli ci zapomnieć na chwilę o zawodowych obowiązkach.

Zakończ urlop niezapomnianymi chwilami

Nasz mózg działa tak, że zapamiętuje lepiej to, co dzieje się pod koniec danego okresu, kategoryzując wcześniejsze wydarzenia jako mniej istotne. Im więc intensywniejsze będą ostatnie chwile urlopu, tym dłużej utrzyma się pozytywny efekt wypoczynku. Zrób coś zupełnie innego pod koniec wypoczynku, może to będzie lot balonem, albo dzień tylko dla siebie w SPA. Zachowaj z tego dnia pamiątkę która ułatwi ci wspominanie wspaniałych chwil.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments