20 października Teatr Stary w Lublinie świętuje jubileusz 200-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano premierę sztuki „Lear” z Andrzejem Sewerynem. Oprócz tej wyjątkowej premiery powstała również nowa stała ekspozycja w teatralnym foyer, a także strona internetowa poświęcona historii tego miejsca.
W jubileuszowym roku 200-lecia istnienia i dziesięciolecia działalności Teatru Starego w Lublinie została zorganizowana wystawa poświęcona dziejom budynku przy Jezuickiej 18.
Na czterech piętrach Teatru Starego pojawią się informacje o kilkudziesięciu wydarzeniach i sporej liczbie postaci.
– Będzie to bogato ilustrowana podróż w czasie i przez historię sztuk wszelakich. Teatr, kino, cyrk, galeria, agora, sala koncertowa – wszystkie w jednym miejscu, niezmiennie od 1822 roku. Poznając przeszłość, będzie można docenić ciągłość i zapewne spojrzeć w przyszłość – zachęcają organizatorzy.
Integralną częścią wystawy jest strona internetowa, gdzie znajdzie się jeszcze więcej zdjęć, dokumentów, artykułów i wspomnień.
Teatr zaprasza na specjalne oprowadzania kuratorskie z autorami ekspozycji:
13.11➡ oprowadza Justyna Łagowska – autorka koncepcji i reżyserka wystawy
20.11➡ oprowadzają Katarzyna Drobek, Magdalena Wiśniewska – architektki wystawy
27.11➡ oprowadza Jarosław Cymerman – odpowiedzialny za część merytoryczną poświęconą dziejom Teatru
04.12➡ oprowadza Dorota Buchwald – odpowiedzialna za część merytoryczną poświęconą dziejom Teatru
11.12➡ oprowadza Maciej Gil – odpowiedzialny za część merytoryczną poświęconą kinu w Teatrze
Teatr zapewnia tłumaczenie na PJM oraz język ukraiński.
Wystawie towarzyszy strona internetowa stanowiąca bogate kompendium wiedzy o Teatrze Starym. Strona będzie dostępna od 20 października pod adresem: 200.teatrstary.eu
Historia Teatru Starego
W 1822 roku rozpoczęła historia miejsca dzisiaj znanego jako Teatr Stary w Lublinie. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się 20 października, niestety tytuł premierowej sztuki przepadł w mrokach dziejów. Teatr pozostawał w rękach potomków założyciela przez blisko półtora wieku, choć losy miał dość kręte.
Od 1907 roku działalność teatralną stopniowo zaczął wypierać kinematograf, co nastąpiło w latach 30. ubiegłego wieku. Kino to nosiło różne nazwy: Théâtre Optique Parisien, Adria, Rialto, wreszcie Staromiejskie. Ta ostatnia wciąż pobrzmiewa w pamięci mieszkanek i mieszkańców Lublina. Wyświetlano tu filmy do 1981 roku.
Potem nastały trzy dekady popadania w ruinę ze sporadycznymi próbami ratowania samego budynku i wskrzeszania kulturalnych tradycji tego miejsca. Wreszcie, w 2012 roku rozpoczął się zupełnie nowy etap działalności jako instytucji miejskiej – placówki repertuarowej, nie mającej zatem swojego zespołu aktorskiego, choć produkującej spektakle.