Lublin wprowadza kolejne działania, które mają pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Od środy (16 marca) obywatele Ukrainy będą mieć nadawany numer PESEL. Działanie to jest wynikiem specustawy o pomocy dla uchodźców, która weszła w życie w ostatnich dniach.

– Sytuacja w jakiej się znajdujemy jest dramatyczna. Mówimy tutaj o Polsce, naszym regionie i Lublinie. Chodzi o sposób funkcjonowania miasta w związku z liczbą uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Lublin podobnie, jak inne miasta podpisuje formułowane w internecie apele. Dzisiaj będzie podpisany apel miast potępiający bombardowanie miast ukraińskich i wzywający do zaprzestania działań wojennych. Tego typu apele rozlewają się po całej Europie – zaznacza prezydent.

Lublin od początku wojny w Ukrainie wspiera i solidaryzuje się z jej obywatelami. Samorządy są zaangażowane w pomoc szczególnie w kwestii zapewnienia zakwaterowania, edukacji, rynku pracy, a także dostępu do opieki medycznej. Aby sprawniej móc realizować działania pomocowe, prezydent Lublina powołał pełnomocnika ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi. Został nim Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Do jego zadań będzie należało koordynowanie działań w zakresie przygotowania, wyposażenia i funkcjonowania miejsc zakwaterowania tworzonych przez miasto we współpracy z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także przygotowanie i wdrażanie procesów związanych z obsługą administracyjną uchodźców.

– Większość uchodźców, którzy przebywają w Lublinie pochodzi z miast znajdujących się we wschodniej Ukrainie, które są dzisiaj bombardowane i barbarzyńsko niszczone. Wiele z tych matek i dzieci przeszło traumę. Widzieli śmierć i burzenie ich domów – podkreśla prezydent.

Numer PESEL

W środę (16 marca) w Urzędzie Miasta Lublin ruszy proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy. Numer ten uprawnia do uzyskania pomocy socjalnej oraz wszelkich świadczeń. Nie jest jednak potrzebny do lekarza czy szkoły bądź przedszkola. Na mocy specustawy obywatele Ukrainy, którzy otrzymają PESEL będą mogli zostać nie tylko beneficjentami programu 500 plus, ale będzie im przysługiwać również prawo do świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego, czy dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

Specjalnie utworzone Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy znajduje się przy ul. Zemborzyckiej 88, w siedzibie MOPR i czynne będzie codziennie od godziny 7:30 do 15:30. Obok stanowiska do nadawania numeru PESEL znajdzie się tam też stanowisko pracownika MOPR. Złożenie wniosku będzie również możliwe w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13-15 i Wolskiej 1, na stanowiskach do obsługi spraw obywatelskich.

Planowane jest również uruchomienie takiego stanowiska w punkcie recepcyjnym prowadzonym przez Lubelski Urząd Wojewódzki. O nadanie numeru PESEL mogą ubiegać się uchodźcy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Numer zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o niego osoby w oparciu o dokumenty, które będzie miał przy sobie, czyli między innymi dowód czy paszport. W wyjątkowym przypadku jest również możliwość nadania PESELu na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. Aby nadać numer PESEL potrzebna jest fotografia i złożenie odcisków palców.

Aby otrzymać PESEL należy mieć przy sobie również wniosek w wersji papierowej złożony osobiście z własnoręcznym czytelnym podpisem wypełniony przez pracownika organu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę, a także adres poczty elektronicznej, numer komórkowy i fotografię spełniającą parametry fotografii jak do dowodu.

Miasto informuje również, że pomoc uchodźcom na tym się nie skończy. Prezydent złoży wniosek o przedłużenie możliwości korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej, a także nadal będzie realizowana pomoc dla zwierząt, wydawanie paczek żywnościowych czy zerowa stawka za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments