Od 15 stycznia do 5 marca muzycy Filharmonii Lubelskiej byli w trasie koncertowej po USA. Dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie to duże wyróżnienie i promocja Lublina jako ośrodka kultury.

Lubelscy filharmonicy zagrali 30 koncertów w 17 centralnych i wschodnich stanach USA przemierzając 9,250 mil, czyli prawie 15 tys. km. Dzięki temu, że zostali zaproszeni przez najsłynniejszą na świecie agencję koncertową Columbia Music Artists znaleźli się oni w rankingu najlepszych orkiestr symfonicznych świata.

Podczas torunee orkiestra wykonała dzieła największych twórców muzyki, między innymi Beethovena, Brahmsa, Chopina czy Czajkowskiego. Orkiestrze towarzyszyli soliści – Sara Dragan i Tomasz Ritter.

Wolni z Wolnymi

I choć trasa koncertowa po USA dobiegła już końca, muzycy zagrają jeszcze jeden koncert. „Wolni z wolnymi” to wydarzenie, w którym będziemy mogli wziąć udział w piątek (25 marca) o godzinie 16:00. Będzie to koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom.

– Sprawa wojny jest na tyle istotna dla filharmonii i artystów, że musimy coś zrobić. Z przerażeniem oglądamy te obrazy wojny, które przesłaniają naszą radość z zakończonego tournée. Cieszę się, że znaleźliśmy dobrego ducha w postaci ks. Puzewicza, który pomoże nam zrobić to wydarzenie – mówi Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej.

W programie znalazły się utwory Chopina, Bachonko, Skoryka, Beethovena, Elgara i Pergolessi. Wejściówki można nabyć w kasie instytucji kultury.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments