Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ponownie włącza się w akcję oddawania osocza od ozdrowieńców. Inicjatywa jest skierowana do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli przez chorobę COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe, a także do mieszkańców Lublina i regionu.
– W Polsce przetoczono około 75 tysięcy jednostek osocza ozdrowieńczego – opowiada lek. med. Małgorzata Orzeł, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – W ostatnim czasie w związku z nasileniem się epidemii zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńcze znacznie wzrosło, stąd nasz apel. Zgłaszajcie się państwo do Centrum Krwiodawstwa, oddawajcie krew, oddawajcie osocze jako ozdrowieńcy.
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym – może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po takiej terapii wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących oraz zanik koronawirusa.
Osocze po raz pierwszy w Polsce pobrano od ozdrowieńca 18 kwietnia 2020 roku. Z kolei już trzy dni później, bo 21 kwietnia w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie została przetoczona pierwsza jego jednostka dla zakażonego.
Więcej o osoczu dowiesz się poniżej.