Uniwersytet Medyczny zakupił najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do operacji okulistycznych w technice 3D. Wykorzystywanie zakupionej aparatury zwiększy precyzję, bezpieczeństwo i rozszerzy zakres wykonywanych okulistycznych zabiegów operacyjnych. Sprzęt będzie służył również do celów dydaktycznych w szkoleniach studentów i młodych lekarzy.
– Nasza uczelnia bardzo stara się sprostać wszelkim wyzwaniom dotyczącym współczesnej medycyny. Sprzyjają temu bardzo trudne czasy, bo i związane z pandemią, ale i wojną. Dostęp do jak najbardziej nowoczesnych technologii, jakie tylko zdołaliśmy zakupić, jest bardzo ważny. Urządzenie wizualizacyjne w technice 3D, które nabyliśmy może być użyte do szerokiego spectrum operacji okulistycznych – mówi prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Urządzenie będzie nie tylko spełniało swoje funkcje w leczeniu pacjentów, ale również będzie mogło przesyłać obrazy na różną odległość. Takie techniki są wykorzystywane między innymi w ramach telemedycyny.
– Nasza cała klinika i zespół ma duże znaczenie w leczeniu uchodźców wojennych. Operujemy bardzo dużo dzieci, które ucierpiały na wojnie – zaznacza prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Urządzenie będzie wykorzystywane również w celach dydaktycznych. Dzięki możliwości zarejestrowania fragmentów operacji będą oni mogli uczyć się w ramach swoich specjalizacji okulistycznych.
– Jest to najnowszy sprzęt w całym kraju, dzięki czemu będziemy mogli prowadzić tę misję, czyli wprowadzać technologie cyfryzacji do medycyny w województwie lubelskim. Jednocześnie możemy bezpiecznie i precyzyjnie leczyć całe spectrum chorób, które wymaga leczenia operacyjnego – mówi prof. Rejdak.
Uczelnia ma również w planach stworzenie atlasu chorób oka w technice 3D. Projekt będzie realizowany przy współpracy z Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. – Chcemy stworzyć atlas patologii oka online. Są to zarówno projekty naukowe, ale i edukacyjne. Niebawem otrzymamy też specjalny zestaw, który będzie współpracował z tym sprzętem 3D i będzie to zestaw Verion do operacji refrakcyjnych – podkreśla prof. Rejdak.
Sprzęt, który zakupiła uczelnia pozwala na operowanie przy bardzo dużym powiększeniu w dobrej rozdzielczości. Zwiększając powiększenie nawet na bardzo mały element oka nie tracimy na jakości, przez co technologia ta jest o wiele bardziej dokładniejsza niż zwykły mikroskop.
Koszt tej inwestycji opiewa na około 500 tys. zł.
Fot. Dominika Polonis