Dzieci i młodzież od 12 do 17 roku życia będą mogły zaszczepić się w jednym z 27 punktów szczepień, jakie powstaną w szkołach na terenie województwa lubelskiego. Obecnie chęć przyjęcia preparatu Pfizer wyraziło 2019 uczniów na blisko 108 tysięcy.

W pierwszym tygodniu września w szkołach została przeprowadzona akcja informacyjna na temat szczepień. Potem szkoły rozpoczęły nawiązywanie kontaktów z podmiotami leczniczymi, które realizują programy szczepień.

Ten tydzień poświęcony jest przygotowaniu punktów szczepień. – Szczepienia będą przyjmować nie tylko dzieci, ale też ich rodzice i członkowie rodzin – wyjaśnia Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Teraz musimy przełamać barierę emocji i strachu związanego ze szczepieniami ze strony osób, które nie chcą im się poddać – dodaje.

Zainteresowanie szczepieniami nie jest duże. Łącznie w grupie wszystkich uczniów od 12 do 17 roku życia, czyli w blisko 108 tys. osób, zaszczepione jest blisko 50 procent młodzieży.

Akcja informacyjna na temat szczepień w szkołach rozpoczęła się 15 maja od podpisania porozumienia ze szpitalem wojskowym w Lublinie. – Jeszcze przed wakacjami rozpoczęły się spotkania online z dyrektorami szkół, jak i rodzicami – zaznacza Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

Punkty szczepień w szkołach zostaną zorganizowane w 27 szkołach w województwie lubelskim, w tym w 14 szkołach podstawowych. Od 12 do 17 roku życia w regionie mamy 87 808 uczniów, natomiast w przedziale wiekowym od 18 do 20 roku życia jest 20 376 uczniów.

– Myślę, że wyjście na szczepienie podczas lekcji nie będzie spotykać się z protestem, a na pewno nie ze strony uczniów – stwierdza wojewoda i zaznacza, że jak dotąd nie miał bezpośrednich sygnałów, aby dziecko, które chciało się zaszczepić nie otrzymało zgody rodzica.

Fot. Dominika Polonis

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments