Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ stworzył stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

– Wszyscy chcemy być zdrowi. Jednak ciągle za mało uwagi poświęcamy codziennej profilaktyce. Z powodu pandemii rzadziej wykonujemy badania – mówi Dagmara Marczewska, p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ. – Niestety zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi nie zmniejszyło się. Systematyczna kontrola podstawowych parametrów, takich jak ciśnienie, tętno, masa ciała jest dobrym sposobem monitorowania naszego organizmu. Teraz te podstawowe pomiary można wykonać także przy okazji wizyty w naszym oddziale. Dodatkowo, rozmowa z doradcą ds. profilaktyki i promocji, pozwoli uczynić krok w kierunku zachowania zdrowia na długie lata – dodaje.

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, w tym również w lubelskim uruchomiono stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samooobsługowym kiosku profilaktycznym.

Samooobsługowe kioski profilaktyczne

Samooobsługowe kioski profilaktyczne wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów: wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała i ciśnienia tętniczego krwi. Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Doradcy nie interpretują wyników, a udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich jest program Profilaktyka 40 Plus, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 i portal Diety.nfz.gov.pl.

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Informacje praktyczne

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.

Punkt jest czynny od godziny 9.00 do 12.30 i od 13.00 do 15.30. Pomiary można wykonać w Sali Obsługi Klientów w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments