Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na zwiedzanie warsztatu fotograficznego oraz spacer śladami Edwarda Hartwiga. Na miłośników fotografii czeka kilka ciekawych wydarzeń, które odbędą się we wrześniu.
Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenkę – artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku.
Podczas wizyty można będzie zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii. W programie zwiedzania: technika ambrotypii, historia fotografii, aparaty pamiętające naszych pradziadków, ciemnia fotograficzna oraz fotografia na papierze i szkle.
Program zwiedzania obejmuje technika ambrotypii, historię fotografii, aparaty pamiętające naszych pradziadków, ciemnię fotograficzną i tworzenie obrazu z papieru lub szkła. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.
Kiedy: 1 ,2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29 ,30 września, godz.12.00 – 16.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.
Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”
Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, była to kopalnia fotografii. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej.
Kiedy: 24 września (sobota), godz. 11:00-13:00
Start: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, ul. Kowalska 3 / Zaułek Hartwigów
Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online
Odbitki stykowe – fotografia z duchem: warsztat fotograficzny
Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej.
Wspólnie wykonane zostaną portrety jedną z najstarszych, bo pochodzącą z początku XX w., technik fotograficznych. Po wizycie w Warsztacie Fotograficznym każdy z uczestników otrzyma dwie odbitki. Takie zdjęcia mogą być doskonałym prezentem lub wyjątkową pamiątką. Warsztat poprowadzi Roman Krawczenko – znany i ceniony historyk, fotografik i pedagog pochodzący z Ukrainy. Od 2015 roku prowadzi on Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów. Warsztat dostępny także w języku ukraińskim.
Kiedy: 3 września (sobota), godz. 10:00-12.00 lub 12.00-14:00
Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online
Talbotypia – papier solny: warsztat fotograficzny
Zapoczątkowana przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku technika talbotypii polega na robieniu fotografii tzw. metodą POP, czyli na uzyskiwaniu pożądanego obrazu pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych. Warsztat poprowadzi Roman Krawczenko. Warsztat dostępny także w języku ukraińskim.
Kiedy: 10 września (sobota), godz. 10:00-12:30 lub 13.00-15:30
Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 15 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online
Ambrotypia: warsztat Fotograficzny
Ambrotypia (z j. greckiego „nieśmiertelne zdjęcie”) to jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywnych technik fotograficznych, która pozwala uzyskać jeden unikatowy, bez możliwości wykonania odbitek obraz. Warsztat poprowadzi Roman Krawczenko. Warsztat dostępny także w języku ukraińskim.
Kiedy: 17 września (sobota), godz. 10:00-12:30 lub 13.00-15:30
Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 50 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online
Grafika: Warsztaty Kultury/materiały prasowe