Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (12 maja) do niedzieli (14 maja).

Noc Muzeów w Lublinie

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się już w najbliższą sobotę (13 maja). Bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe muzeum ponownie otwarte zostaną nocą. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w godzinach 18.00-24.00. Wstęp wolny. W dzień (w godzinach 9.00-18.00) czynna jest wyłącznie Kaplica Trójcy Świętej oraz donżon.

Szczegółowy program TUTAJ

Festiwal Scenografii i Kostiumów

Już 12 maja rusza VII edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Zaprezentowane zostaną wyłonione w konkursie spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń” dla: najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

Szczegółowy program TUTAJ

Ania Wyszkoni w CSK

W niedzielę o godz. 19 w CSK wystąpi Ania Wyszkoni. Każdy koncert Anny Wyszkoni to niezwykle emocjonalny i elegancki spektakl na najwyższym poziomie muzycznym i wizualnym. Przy akompaniamencie pianina, trąbki i gitar akustycznych Anna zabiera widzów w dwugodzinną, muzyczną podróż pełną emocji i wzruszeń. Ceny biletów od 70 zł.

Machia w Teatrze Starym

W sobotę o godz. 17 i 20 zobaczymy spektakl pt. Machia. To sztuka poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu. Prezentuje ciekawe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu. Przede wszystkim jest to jednak psychologiczny pojedynek dwóch silnych osobowości, z których żadna nie jest taką, jaką może się wydawać na początku. „Machia” to pierwsza sztuka wystawiona na deskach teatru dramatycznego, której Juliusz Machulski jest zarazem autorem i reżyserem. Bilety od 20 zł.

Warsztaty dla dzieci

W niedzielę o godz. 16 i 17.30 w Teatrze Starym odbędą się warsztaty „Mała muzyka” przeznaczone dla dzieci w wieku do 3 lat. Spotkania z cyklu „Mała muzyka” przygotowane są z myślą o najmłodszej publiczności. Opierają się na wrodzonej muzykalności człowieka, zdolności do rozróżniania, rozpoznawania i zapamiętywania dźwięków oraz dostrzegania w nich sensu, a także odczuwania muzycznych emocji. Podstawą tych interaktywnych, muzycznych spotkań jest improwizacja instrumentalna, wokalna i ruchowa, dzięki której kształtowana jest u dzieci wrażliwość na elementy muzyczne takie jak rytm, melodia, dynamika, tempo czy pauza.  Poprzez aktywny udział w warsztatach, dzieci poznają również brzmienie instrumentów, którym mogą przyjrzeć się z bliska, dotknąć, a nawet zagrać, na co pozwala specjalnie zaaranżowana teatralna przestrzeń. Muzyczne spotkania przygotowuje i prowadzi Ewa Kuszewska. W dniu 14 maja na harfie zagra Justyna Hebda. Cena: 35 zł (bilety sprzedawane są dla dzieci – opiekunowie wchodzą bezpłatnie).

Marleyki w Centrum Kultury

W piątek o godz. 20.30 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie poczujemy ducha króla reggae. Powraca coroczna impreza taneczna „Marleyki”. „Marleyki” to coroczny muzyczny hołd dla jednej z największych Legend kultury i muzyki reggae, Roberta Nesty Marleya, składany przez członków Love Sen-c Music Sound System. Tym razem do Lublina zawita gość specjalny: DJ i producent muzyczny Marek Bogdański, czyli Dreadsquad. Na scenie tego wieczoru pojawią się także członkowie LSM Sound System: Silver Dread, Jurek Dre$ i Rasta Sepomatik, King Stress, Natty B i Dj’OK oraz na trąbce Mikesz. Z głośników wybrzmią basowe dźwięki: dub, reggae, dancehall, raggamuffin, drum’n’bass, afrobeats.

Postapokalipsa w Wirydarzu

W piątek o godz. 18 w Galerii Sztuki Wirydarz odbędzie się wernisaż wystawy„Postapokalipsa” Stasysa Eidrigevičiusa. Wystawa potrwa do 24 czerwca.

Dziecięca Liga

Startuje kolejna edycja Dziecięcej Ligi #biegnijlublin 2023. W tym roku dwukrotnie spotykamy się z najmłodszymi biegaczami na Stadionie Lekkoatletycznym. Pierwszy raz już w tę niedzielę. Dziecięca Liga #biegnijlublin to zawody biegowe dla dzieci urodzonych w 2010 roku i później. Ideą projektu jest rywalizacja dzieci z poszczególnych roczników – oddzielnie dziewcząt i chłopców – na dystansach od 60 do 400 metrów, dostosowanych do wieku zawodników. Zawody są rozgrywane w seriach po 8 zawodników. Starty od godziny 14.

Giełda Minerałów i Biżuterii

W sobotę w godz. 10-18 i niedzielę w godz. 10-17 można wybrać się na Giełdę Minerałów i Biżuterii, która odbędzie się w Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Głęboka 31). Będą stoiska z niesamowitymi minerałami, skamieniałościami, meteorytami, fantastyczną biżuterią, przedmiotami ozdobnymi z minerałów i skał oraz akcesoriami do tworzenia biżuterii. Zaplanowano również warsztaty i wykłady. Bilety w cenie 10/ 15 zł.

Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego

Do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych artystycznych ujęciach. Bilety na stronie www.bilety.mnwl.pl

Sezon Lublin

1 maja wystartowała kolejna edycja Sezonu Lublin. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja przyjęła formę zabawy z nagrodami – za skorzystanie z oferty turystycznej partnerów, mieszkańcy i turyści będą mogli odebrać atrakcyjne gadżety miejskie. W tym czasie turyści i mieszkańcy mogą skorzystać z 96 różnorodnych ofert przygotowanych przez 80 partnerów akcji. Uczestnik, który skorzysta z określonych produktów lub usług u partnerów, otrzyma każdorazowo naklejki do zbierania w specjalnym karnecie. Zestaw naklejek będzie można wymienić na miejskie gadżety – 10 naklejek upoważnia do otrzymania butelki próżniowej z oryginalnym grawerem, natomiast za 25 zebranych naklejek uczestnicy otrzymają powerbank o wysokiej pojemności. Nagrody będą wydawane w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1-3.

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 23 lipca w Galerii Saskiej (ogrodzenie Ogrodu Saskiego) można oglądać prace Julii Mirny, ilustratorki i graficzki. Urodzona w 1988 roku w Gdyni, pochodzi z Sopotu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, a także okładki płyt muzycznych.

Rowerem przez miasto

Do 14 maja można jeszcze skorzystać ze specjalnej oferty promocyjnej Lubelskiego Roweru Miejskiego, która umożliwia wypożyczenie jednośladu za symboliczną „złotówkę”. W dniu startu systemu na ulicach pojawiło się około 400 rowerów rozlokowanych w 84 stacjach. Z początkiem maja przybędzie 128 kolejnych, co oznacza, że do dyspozycji użytkowników będzie około 520 jednośladów oraz blisko 130 stacji. Jest to idealna okazja do wspólnej wycieczki rowerowej po Lublinie. Użytkownik za wszystkie swoje wypożyczenia płaci jedynie 1 zł. Kwota ta jest mu pobierana z opłaty inicjalnej uiszczanej podczas rejestracji, która w początkowym okresie także wynosi „złotówkę”. Przez cały okres promocji aplikacja działa w ograniczonym zakresie, tj. umożliwia tylko wypożyczenie i zwrot.

A co w regionie….

Festyn charytatywny „Serca dla Serca”

Pochodząca z woj. lubelskiego 11-miesięczna Karolinka Jakóbczyk potrzebuje pilnej operacji serca w Stanach Zjednoczonych, która może dać jej szansę na normalne życie. Już w najbliższy weekend w Dąbrowicy (Ośrodek Relaks) na rzecz dziewczynki odbędzie się festyn charytatywny o nazwie „Serca dla Serca”. Środki zebrane podczas wydarzenia zostaną przeznaczone na jej leczenie w zagranicznej klinice.

W programie festynu znajdą coś dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci. Gościem specjalnym wydarzenia będzie popularna aktorka – Katarzyna Bujakiewicz. Poza tym na scenie pojawią się m.in. muzyk Łukasz Jemioła, uczestnicy programu „The Voice Kids” – Miłosz Zarzeka i Oliwia Kołbuk oraz znany z show „Mam Talent” – iluzjonista Piotr Denisiuk. Przewidziane są również występy taneczne Nati Rzeszutek oraz koncert wokalistów Studia Wokalnego i Rehabilitacji Głosu „Bluelife-Art” prowadzonego przez Krystynę Cugowską.

Ponadto uczestnicy mogą liczyć na wiele atrakcji towarzyszących, w tym przejażdżki konno, speedball czy pilates i strefę relaksu. Festyn rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa aż 19.00.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments