Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (31 maja) do niedzieli (2 czerwca).

NOC KULTURY

Sobota noc w Lublinie będzie wypełniona atrakcjami – czeka nas kolejna edycja Lubelskiej Nocy Kultury. Po raz 18. uliczki Starego Miasta w Lublinie przemienią się tak, że nawet mieszkańcy i mieszkanki nie będą w stanie ich rozpoznać.

Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. W tym roku w programie Festiwalu nie zabraknie zarówno wielkoformatowych realizacji, jak i małych form artystycznych. Na publiczność czekają również koncerty, pokazy, wystawy i spektakle. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe stanie się możliwe. Jedno jest tylko pewne – Lublin znów nas zaskoczy!

Nasz subiektywny przewodnik po Nocy Kultury możecie znaleźć Tutaj

Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980″

Międzynarodowy Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” odbędzie się w sobotę (1 czerwca) w godz. 8.00-9.00 ulicami: Królewską – Wyszyńskiego – Zamojską – al. Unii Lubelskiej – rondo Lubelskiego Lipca ’80 – Al. Zygmuntowskie – meta na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. Bieg odbędzie się przy zamknięciu ulic: Królewskiej, Wyszyńskiego i Zamojskiej w godz. 7.00-9.00. Dodatkowo nastąpi zawężenie jednego pasa ruchu al. Unii Lubelskiej oraz zamknięcie Al. Zygmuntowskich w godz. 7.00-12.00 (z utrzymaniem dojazdu do parkingu MOSiR od al. Piłsudskiego oraz zapewnionym wyjazdem ostatnim zjazdem w stronę ronda Lubelskiego Lipca ’80). Przewidywana liczba uczestników to ok. 1 tys. osób.

Wystawa „Atena” | Scena w Budowie 2024

Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej. Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów Greckich rezydujących na Olimpie.

Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych. Wystawa jest dostępna w CSK w Galerii Wystaw Czasowych +1 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp bezpłatny.

Delikwenci | Kino CK

Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego bezpieczeństwa i filmową rutyną.

Projekcje: 24 maja / piątek / godz. 19.00; 25 maja / sobota / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł.

Festiwal Spotkań Kultur AKIRA

Miłośnicy kultury azjatyckiej znajdą coś dla siebie już od piątku w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej 1. W ramach Nocy Kultury organizatorzy przygotowali zupełnie darmową Otwartą Strefę Programową. Czym jest Otwarta Strefa Programowa (OSP)? OSP jest to wydzielona część programu Festiwalu Spotkań Kultur AKIRA, w ramach której wejście jest darmowe dla każdego odwiedzającego. OSP będzie ulokowane na terenie boiska sportowego znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie przy ul. Niecałej 1 –głównego obiektu naszego Festiwalu. Budynek szkoły zostanie oświetlony wielobarwnymi kolorami, co spowoduje, że będzie widoczny z daleka.

W ramach Otwartej Strefy Programowej uczestnicy zobaczą:

– Strefę Wystawców – 40 stoisk z całej Polski, Włoch i krajów Azji, na których będzie można zakupić nie tylko pyszne jedzonko, lecz także prace od rzemieślników i rękodzielników (kolczyki, maskotki, breloki, ubrania, naszywki, obrazy i wiele więcej),

– Konkurs ITASHA CarCosplay – prezentacja aut i motocykli w konwencji Cosplay/Itasha,

– Stoiska gastronomiczne z potrawami Azjatyckimi, tradycyjne zapiekanki i hot-dogi oraz Bubble Tea,

– Stoisko z lodami prosto z Włoch,

– Stoiska miejskich firm,

– Strefę Miejskiej Ekologii (gry i zabawy dla dzieci),

– Strefę Dziecka wraz z dmuchańcem i zabawami towarzyszącymi,

– W ramach programu Akiry przyjadą do Lublina cosplayerzy, influencerzy oraz youtuberzy z całego kraju.

Joga na trawie – bezpłatne zajęcia jogi dla każdego

W czerwcu w każdą niedzielę o godz. 19:00 na terenie wąwozu za lokalem Przestrzeni Dobra będzie można wziąć udział w praktykach Jogi na trawie. Nie trzeba być zaawansowanym w praktyce jogi, wystarczy uśmiech i własna mata.

Joga na trawie odbędzie się:

1. 02.06.2024 o godz. 19:00

2. 09.06.2024 o godz. 19:00

3. 16.06.2024 o godz. 19:00

4. 23.06.2024 o godz. 19:00

5. 30.06.2024 o godz. 19:00 ( Joga Głosu )

Sesje jogi trwają 1h.

Korowód Bajki

W sobotę o godz. 12:00 z Placu Litewskiego wyruszy Korowód Bajki, który będzie zmierzał do Ogrodu Saskiego. Korowód składać się będzie z grup tematycznych. Organizatorzy zachęcają do wybrania swojej postaci i wzięcia udziału w korowodzie:

1. Kleks – zapraszamy sobowtórów Kleksa. Jeśli wyglądasz jak Kleks, chodź z nami. Jeśli chcesz się przebrać za Kleksa, chodź z nami! Kleks może być w każdym wieku.

2. Bajka – możliwe przebrania: Pinokio, Słoń, Kolory – ubierz się w ulubiony kolor (osobom chętnym przekażemy kolorowe parasole).

3. Bajdocja – możliwe przebrania: marynarze, statki, zwierzęta morskie, pisarze z piórem i kałamarzem, kaligraficzne kleksy.

4. Bergamuty – możliwe przebrania: kot w butach, wieloryb, słoń z trąbami dwiema, szczury.

5. Mateusz – możliwe przebrania: ptaki wszelkiej maści i guziki

6. Fantazja – wymyśl swój pomysł

Dzień Dziecka w Muzeum Narodowym w Lublinie

W sobotę o godz. 12 w ramach Dnia Dziecka w Muzeum Narodowym w Lublinie zostanie otwarta wystawa sensoryczna „Mówi obraz”. Wystawa „Mówi obraz” to przestrzeń twórczego eksperymentu, tworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki wystawa wprowadzi dzieci i młodzież w świat malarstwa, przybliży środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswoi z koncepcjami muzeum i galerii sztuki. Odwiedzając wystawę będzie można poznawać faktury i kształty, eksperymentować z powstawaniem barw, zobaczyć czym jest linia i odkrywać techniki malarskie, wymyślać własne artystyczne kompozycje, a przede wszystkim tworzyć.

O godz. 18:00 i 19:30 zaplanowano pierwsze rodzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Mówi obraz”. Bezpłatne wejściówki dostępne będą na stronie www.bilety.mnwl.pl od 30 maja (środa). 1 czerwca 2024 Zamek Lubelski czynny w godzinach 10:00-22:00. W tym dniu nasze wystawy stałe odwiedzający zwiedzają zupełnie za darmo.

Jutro będzie nasze | Kino CK

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę.

Z Delią może utożsamić się każda z kobiet, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej.

Projekcje: 31.05 / piątek / godz. 17.30; 1.06 / sobota / godz. 19.00; 2.06 / niedziela / godz. 19.00

Ceny biletów: 15/18 zł.

Kicia Kocia w przedszkolu | Kino CSK

Kicia Kocia powraca! Uwielbianą kotkę oraz jej przyjaciół – Packa, Adelkę i Julianka – czekają nowe perypetie.

Tym razem spędzimy z nimi dzień w przedszkolu, zobaczymy, jak poznają nowych kolegów na placu zabaw i jak uciekają przed nagłym deszczem. Kicia Kocia pokaże nam także, jak uczy się jeździć na rowerze i jak pomaga dziadkowi zbudować szafkę dla babci. Na Kicię Kocię zawsze można liczyć!

Projekcje: 31 MAJ | PIĄTEK | 16:00; 1 CZE | SOBOTA | 16:00; 2 CZE | NIEDZIELA | 16:00

Bilety |12/15 zł|: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Na rauszu | Kino Nocne CSK

Istnieje teoria, że człowiek rodzi się z niedoborem promili we krwi. Dokładnie chodzi o pół promila. Ten brakujący alkohol w ciele człowieka po uzupełnieniu otwiera jego umysł na świat zewnętrzny, dzięki niemu staje się kreatywniejszy, a otaczające go problemy wydają się mniejsze. Dobrze to znamy z doświadczenia: po pierwszym kieliszku wina rozmowa w towarzystwie wznosi się na inny poziom, a możliwości balansowania pomiędzy tematami stają się łatwiejsze…

Martin jest nauczycielem w liceum w małym duńskim miasteczku. Czuje się stary, niezrozumiały i zmęczony swoją pracą i rodziną. Jego samopoczucia nie poprawia fakt, że uczniowie z jego klasy i ich rodzice, chcą aby go zwolniono, sugerując, że obniża poziom nauczania w tej szkole. Razem z trójką bliskich kolegów, którzy tak, jak on nie mają nic do stracenia postanawia przetestować na własnej skórze eksperyment alkoholowy.

Panowie każdego dnia zamierzają uzupełniać swoje promile, tak, aby osiągnąć dokładny wynik opisany w teorii. Efekt? Martin staje się ulubionym nauczycielem w szkole, a jego uczniowie z wielkim zaangażowaniem chłoną przekazywaną przez niego wiedzę. Jednak zbyt długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu alkoholu we krwi może przynieść opłakane skutki i doprowadzić do tragedii…

Projekcja:

01 | CZE | SOBOTA | 23:30

Bezpłatne wejściówki: https://bilety.csklublin.pl/termin.html?date=2024-06-01

Wydarzenie w ramach Nocy Kultury w Centrum Spotkania Kultur

Chłopiec i czapla | Kino CSK

„Chłopiec i czapla” to najnowsza, wizjonerska animacja mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach.

Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Projekcje: 31 MAJ | PIĄTEK | 18:00; 1 CZE | SOBOTA | 18:00; 2 CZE | NIEDZIELA | 18:00

Bilety |12/15 zł|: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Wszystko wszędzie na raz | Kino Nocne CSK

Evelyn Wang, borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki.

Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

Projekcja: 01 | CZE | SOBOTA | 20:30

Bezpłatne wejściówki: https://bilety.csklublin.pl/termin.html?date=2024-06-01

Wydarzenie w ramach Nocy Kultury w Centrum Spotkania Kultur

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się w piątek o godz. 19:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21:00.

Cena usługi przewodnickiej:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Jest to oferta dla osób indywidualnych, kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments