Od piątku (17 września) do niedzieli (19 września) w Muzeum Narodowym i na błoniach Zamku Lubelskiego trwać będzie weekend z archeologią. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10, a motywem przewodnim spotkania będzie obronność w średniowiecznym i renesansowym mieście.

Obronność to między innymi militaria, obiekty architektury obronnej, wydarzenia z historii miasta, w której wzgórze zamkowe i zamek odgrywały niezwykle ważną rolę.

W programie wydarzenia znajdziecie rekonstrukcje, pokazy i warsztaty,  widowisko muzyczno-historyczne o czasach wczesnosłowiańskich, prezentacje i wykłady naukowe oraz popularyzatorskie – między innymi o najnowszych odkryciach archeologicznych na Zamku Lubelskim, jak i archeologiczno-historyczną grę terenowa (Questu) pt. Obrona po piastowsku – edukacyjna zabawa osadzona w realiach średniowiecznego Lublina.

Dodatkowo na błoniach pod Zamkiem stanie obóz wojów wczesnośredniowiecznych oraz namiot książęcy wraz z wyposażeniem. Wokół nich ustawione zostaną stanowiska rzemieślnicze, edukacyjne i interaktywne, takie jak: zbrojownia, w której można obejrzeć i założyć elementy uzbrojenia wojsk piastowskich. Będą też warsztaty najpopularniejszych rzemiosł dawnego Lublina: warsztat tkacki, barwiarski, kowalski, szewski i garncarski. Nie zabraknie również toru łuczniczego, pokazów obróbki drewna, produkcji łuków i strzał metodami historycznymi.

Na dziedzińcu zamkowym znajdziecie warsztat tkaczki zajmującej się wyrobem pasów, frędzli i taśm do obszywania ubrań i tkanin. W średniowiecznej mennicy zobaczymy pokaz bicia monet i posłuchamy o historii pieniądza. Będzie też można zobaczyć, jak się wyrabia świece metodami historycznymi i posłuchania o oświetleniu w średniowieczu i renesansie.

W zamkowych murach ponownie zagości kaligrafia. Będzie nauka pisania metodami i przyborami historycznymi. Miłośnicy militariów będą mieli okazję posłuchać o historii artylerii – zaprezentujemy działa z XV i XVII wieku oraz ręczną broń czarnoprochową. Nie zabraknie też stanowiska kata, a w nim narzędzi tortur, takich jak dyby, pień katowski i bicze do kary chłosty.

Organizatorzy pokażą zbrojownię zamkową z wyposażeniem rycerskim z XIII–XV wieku, a zwiedzający będą mieli możliwość przymierzenia i zrobienia zdjęć w historycznym opancerzeniu.

Kulminacyjnymi punktami wydarzenia będą pokazy walk i szyków bojowych piechoty wczesnośredniowiecznej, sprawności konnych wojów z czasów Bolesława Chrobrego, a także XIII-wieczny turniej rycerski, artyleryjski i musztry XVII-wiecznej i inscenizacja sądu miejskiego widowisko muzyczno-historyczne – spektakl osadzony w klimatach słowiańskiej mitologii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments