Zakładanie rodziny i rodzenie dzieci są jednym z głównych celów życiowych kobiet w województwie lubelskim. To tylko niektóre wnioski z najnowszych badań preferencji życiowych kobiet, za których realizację odpowiada Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Co to za badania?
Badania zostały przeprowadzone na grupie 1229 kobiet z całej Polski w proporcjonalnym podziale na wszystkie województwa. Projekt składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła przeprowadzenia ogólnopolskiego badania preferencji życiowych kobiet, druga, obejmowała przeprowadzenie spotkań z udziałem ekspertów.
Dane zostały zebrane za pomocą ilościowej techniki Computer Assisted Web Interview. Badanie miało charakter reprezentatywny dla próby dorosłych Polek ze względu na wiek, wielkość miejscowości zamieszkania i województwo.
Rola matki
Z badań wynika, że dla Polek najważniejsza jest rodzina. Istotna rola matki była najczęściej podkreślana przez kobiety z naszego regionu, bo 66 procent badanych wskazało to jako główny życiowy cel. O istotnej roli potomstwa w życiu kobiet świadczy to, że ten wariant odpowiedzi zaznaczyło 66 procent kobiet z regionu i jest to najwyższy wynik w rankingu wszystkich województw.
Najrzadziej wśród testowanych priorytetów występuje kariera, której znaczenie podkreśla łącznie 35 procent Polek (38 procent to respondentki z województwa lubelskiego).
Oczekiwania kobiet
Na pytanie dotyczące oczekiwań kobiet te zwróciły największą uwagę na godziwą emeryturę (74 procent), niezależność finansową (66 procent), a także na bezpłatne badania i szybki dostęp do opieki medycznej (63 procent). Wiemy, że mieszkanki regionu nie są jednak zadowolone z dostępności do lekarzy specjalistów.
Mężczyzna utrzymuje rodzinę
Dwie na pięć ankietowanych kobiet w skali kraju twierdzi, że to one w największym stopniu zasilają budżet domowy. Natomiast w województwie lubelskim tę odpowiedź wskazało niespełna 21 procent. Specjaliści uważają, że może to świadczyć o barierach na regionalnym rynku pracy i strukturze zarobków.
Na kooperację w zasilaniu domowych finansów wskazuje średnio co piąta Polka, a co czwarta mieszkanka województwa lubelskiego. 12 procent stanowią odpowiedzi od ankietowanych z regionu, które wskazują na inne osoby, np. rodziców, rodzeństwo, a także dalszą rodzinę.
Model rodziny
W województwie lubelskim najbardziej odpowiada ankietowanym model symetryczny, czyli taki, w którym partnerzy mają równie wymagającą pracę zawodową, a opieka nad dziećmi jest równo między nich dzielona. Taki model rodziny wybrało 61,8 procent ankietowanych. 16,2 procent kobiet zaznaczyło, że model rodziny, który najbardziej by im odpowiadał to „pracujący partnerzy, ale mąż więcej”.
Fot. Dominika Polonis