Odnowienie zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina to główny cel realizowanego wspólnie przez oba miasta transgranicznego projektu unijnego, o łącznej wartości ponad 1,6 mln euro. W Lublinie nowe życie otrzyma Baszta Gotycka na Starym Mieście. Na placu Łokietka powstanie również makieta dawnego Lublina.

Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów. – Jest mi bardzo miło, że nasze miasta tak dobrze współpracują na przestrzeni ostatnich 25 lat. Przez ten okres udało nam się osiągnąć bardzo wiele w zakresie ochrony zdrowia, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowo-historycznego, a także w zakresie współpracy różnych organizacji społecznych – podkreśla Yurii Bezpiatko, sekretarz Rady Miasta Łuck.

– Cieszymy się, że możemy wspólnie realizować wiele projektów w ramach tej współpracy. Miło nam, że nasi przyjaciele z Łucka są liderem projektu, a Lublin partnerem. Lublin od wielu lat współpracuje z wieloma miastami Ukrainy, między innymi z siedmioma miastami partnerskimi. Cieszy to, że możemy uczestniczyć w dobrej sąsiedzkiej działalności i wspierać się nawzajem – dodaje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.

Baszta Gotycka w Lublinie wchodząca w skład fortyfikacji obronnych, usytuowana na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowana jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki oraz wykonanie instalacji odgromowej. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów.

Prace te mają na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce. Umowa na wykonanie tych prac opiewa na kwotę ponad 850 tys. zł, a termin jej realizacji upływa 31 października.

Obecna forma architektoniczna Baszty Gotyckiej jest wynikiem prac remontowych z 1994 roku. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 m do okapu dachu, zaś 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 m2, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m2. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się 9 historycznych otworów strzelniczych. Obiekt od 1967 roku wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

W ramach transgranicznego projektu powstanie także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i stanie na pl. Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Zakres modelu sięga od Bramy Krakowskiej do zamku i synagogi. Obejmuje również przedstawienie stawów i niektórych zabudowań poza murem miejskim.

Kompozycja została zaproponowana w taki sposób, aby makietą odpowiadała układowi miasta, a tym samym kierunkom świata. Makieta o wymiarach 1,5 x 1,5 m, posadowiona na cokole o wysokości 60 cm, ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających Lublin. Zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille’a. Koszt makiety to blisko 150 tys. zł, a termin realizacji to również koniec października.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments