Ponad 120 obrazów ułożonych ze 100 tysięcy elementów można zobaczyć w ramach niecodziennej wystawy puzzli w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie przy ulicy Kosmonautów. Są nie tylko tradycyjne puzzle, ale również obrazy 3D stworzone przez podopiecznych DPS.

– Zaczęło się od tego, że któregoś dnia wyciągnęliśmy puzzle z szafy i w ramach codziennych zajęć terapeutycznych, zaczęliśmy je układać z mieszkańcami. Wtedy pomyśleliśmy też, że fajnie byłoby zrobić z tego jakąś większą wystawę. Nasza terapeutka napisała ogłoszenie na jednej z grup puzzlowych na portalu społecznościowym, czy ktoś chciałby przekazać puzzle na taką wystawę. I odzew był ogromny – wspomina Maciej Dąbrowski, instruktor w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.

– Układanie puzzli nie ma limitu wiekowego i wychodząc z tego założenia wyciągnęliśmy puzzle z szafy i zaczęliśmy je układać z naszymi podopiecznymi na zajęciach. Były to jednak elementy w mniejszej ilości dostosowane do możliwości naszych podopiecznych – podkreśla Monika Jabłońska, terapeuta w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie.

Chęć włączenia się w tę inicjatywę zaoferowali ludzie z całej Polski, ale i z Niemiec. – Przesyłali nam puzzle już ułożone, jak i do ułożenia. Było tego naprawdę bardzo dużo i zaangażowali się w to również mieszkańcy Lublina i z kilku okolicznych miejscowości, łącznie w sumie kilkadziesiąt osób – cieszy się Dąbrowski.

– Sama bardzo lubię układać puzzle i cieszę się, że ludzie przysyłali nam już takie ułożone w antyramach albo te do ułożenia – dodaje Jabłońska.

Wystawa z puzzli to nie pierwsza taka inicjatywa w tym miejscu. – Mała Galeria mieści się już od kilku lat w naszym Domu. Zaczęła się ona już wpisywać w kulturalną mapę miasta, bo przed pandemią odwiedzało nas tysiące ludzi! W tej chwili jesteśmy niestety zamknięci dla zwiedzających, ale wystawa będzie dostępna tak długo, żeby każdy mógł ją zwiedzić – podkreśla instruktor.

Obecnie wystawę można oglądać w internecie, na kanale YouTube Domu Pomocy Społecznej. Link znajdziecie tutaj. W najbliższym czasie pojawi się ona również w mapach Google. Po zniesieniu obostrzeń każdy chętny będzie mógł ją zwiedzić indywidualnie w dowolnej godzinie.

– Bez względu na to, ile będą trwały obostrzenia będziemy cierpliwie czekać, by każdy chętny mógł przyjść i ją zobaczyć – zapewnia pan Maciej. Obowiązywać będzie jednak rygor sanitarny, bo zwiedzając trzeba będzie zasłaniać usta i nos maseczką ochronną, a przed wejściem zdezynfekować dłonie.

Fot. Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie

2Galeria zdjęć 2/4

 

 

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments