Galeria Piękno Panie wyszła z inicjatywą wyjątkowej wystawy, którą możemy oglądać online. ProRegres2020, bo o niej mowa prezentuje prace artystów związanych z Lublinem, które stworzyli na początku swojej kariery.

Pomysł na wystawę powstał już w 2019 roku. – To była wystawa zaplanowana przez nas w ramach programu „Miasto Kultury”, na który otrzymaliśmy grant. I ten projekt, który realizujemy od kilku lat, czyli „Sztuka w dialogu” zawierał w sobie między innymi taką wystawę. Pomysł wziął się od rozmowy z fotografem z Puław Pawłem Bajewem. Paweł kiedyś powiedział mi, że jego mama przechowuje jakieś jego prace z dzieciństwa, takie komiksy – wspomina Małgorzata Karwicka z Galerii Piękno Panie znajdującej się przy ulicy Jezuickiej na Starym Mieście w Lublinie. – Pomysł ewoluował podczas 2020 roku, bo podczas lockdownu okazało się, że bardzo wiele osób robiąc porządki w szafach, pawlaczach i zakątkach domowych chwaliło się swoimi pamiątkami i pokazywali je też w internecie. Pomyśleliśmy sobie wtedy, że to jest świetny pomysł, aby pokazać ich więcej – dodaje.

Galeria Piękno Panie wspiera lokalnych twórców i środowisko artystyczne. – Chcieliśmy pokazać prace znanych artystów i związanych z Lublinem, których twórczość jest dla wszystkich rozpoznawalna, między innymi Roberta Kuśmirowskiego, Jarosława Koziary, Tomka Bielaka, Jakuba Ciężkiego i Marty Zgierskiej. To są artyści z górnej półki – zaznacza organizatorka.

Artyści chętnie podzielili się swoimi pierwszymi dziełami. – Nie miałam żadnych problemów z namówieniem artystów do pokazania swoich prac. W 2020 roku było mało spotkań, wernisaży i imprez artystycznych i myślę, że był on również przygnębiający dla środowiska artystycznego. Chcieliśmy pokazać te prace szerszej publiczności na zasadzie wypuszczenia powietrza z balona, uśmiechu i dystansu – wyjaśnia.

Wystawa będzie dostępna bezterminowo na Facebooku Galerii Piękno Panie. – Ciągle mamy sygnały od innych artystów, że chcieliby coś jeszcze pokazać. Jeden nawet, bo nie mógł odnaleźć swojej pracy, przesłał nam jej rekonstrukcję. Ona jeszcze jest nieopublikowana, więc mamy też kilka niespodzianek. Wystawa będzie na bieżąco uzupełniana – podsumowuje Małgorzata Karwicka.

Prace lubelskich artystów prezentujemy niżej. Kto jest stworzył? Odpowiedzi szukajcie na Facebooku Piękno Panie. 

Fot. Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments